Trwa ładowanie...

W Rzymie zainaugurowano Rok Miłosza

W Rzymie zainaugurowano Rok MiłoszaŹródło: PAP / Radek Pietruszka
dfab6x5
dfab6x5

W Instytucie Polskim w Rzymie uroczyście zainaugurowano w poniedziałek Rok Czesława Miłosza . Jednym z gości wieczoru był krytyk i publicysta Andrzej Franaszek , który niebawem ma opublikować w Polsce obszerną biografię poety.

Czesława Miłosza przedstawiono podczas wieczoru jako "polskiego giganta", jednego z najwybitniejszych intelektualistów najnowszych czasów.

O zmarłym w 2004 roku poecie opowiadał m.in. znany włoski polonista Luigi Marinelli. Wiersze Czesława Miłosza recytował aktor Giuseppe Cederna.

W gmachu polskiej placówki nad Tybrem otwarta została wystawa zdjęć Miłosza autorstwa Elżbiety Lempp . Wystawa, zatytułowana " Miłosz . Miejsca postoju", przedstawia autora " Doliny Issy " w trzech miejscach, z którymi był związany: Berkeley, Chapel Hill i Krakowie. Fotografie dokumentują sceny prywatne z życia Miłosza , spotkania z czytelnikami, uroczystości z jego udziałem; są też zdjęcia z jego pogrzebu.

dfab6x5

Dyrektor Instytutu Polskiego w Wiecznym Mieście, Jarosław Mikołajewski , powiedział PAP, że najbardziej sugestywnym wydarzeniem Roku Miłosza we Włoszech będzie dzień jego twórczości w Wenecji 15 kwietnia w Teatro Malibran.W spotkaniu poetów udział wezmą: Ryszard Krynicki , Ewa Lipska , Adam Zagajewski , Tomas Venclova , Breyton Breytenbach i Michael Kruger .

Rok Miłosza zakończy sesja naukowa i przekładowa przygotowana pod opieką profesora Marinellego przez Instytut Polski w Rzymie i Uniwersytet La Sapienza - poinformował Mikołajewski.

Przypomniał, że we Włoszech ukazało się wiele przekładów książek Miłosza . Na koniec stycznia wydawnictwo Adelphi zapowiedziało publikację " Abecadła " w opracowaniu Andrei Ceccherellego.

* Mikołajewski zaznaczył, że z ubolewaniem trzeba przyznać, iż mimo różnych edycji dzieł Miłosza we Włoszech nie jest on w tym kraju powszechnie znany i cytowany.*

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszej stronie internetowej na Facebooku: tutaj !

dfab6x5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfab6x5