Trwa ładowanie...

W obronie Judith Miller

W obronie Judith MillerŹródło: Inne
d2652kf
d2652kf

Europejscy twórcy, tacy jak Pedro Almodovar, Wim Wenders i Günter Grass, wzywają do uwolnienia reporterki Judith Miller z "New York Times", osadzonej w więzieniu za odmowę ujawnienia swojego informatora.

Judith Miller spędziła już w więzieniu 50 dni. Akcję jej uwalniania pilotuje organizacja Reporters Without Borders.

Kobieta trafiła do więzienia (sąd odmówił zastosowania aresztu domowego) po tym, jak na łamach prasy ujawniła nazwisko agenta Centralnej Agencji Wywiadowczej. Dziennikarka przypomniała, że obowiązuje ją tajemnica dziennikarska. Broniła się też powołując na pierwszą poprawkę do konstytucji, gwarantującą wolność słowa. Sędzia uznał jednak, że odmowa podania takiej informacji jest „obrazą sądu”. Sąd powołał się również na przepis z 1982 roku, który uznaje świadome rozszyfrowanie agenta wywiadu za przestępstwo federalne. Jednakże sprawa trafiła do sądu nie po publikacji informacji, ale po odmowie wskazania informatora.

Petycje w sprawie uwolnienia dziennikarki, które płyną do Waszyngtonu, głoszą, że aresztowanie dziennikarza w demokratycznym państwie to coś więcej niż przestępstwo, to błąd wymiaru sprawiedliwości. Jak w takiej sytuacji Stany Zjednoczone mogą domagać się od innych krajów respektowania niezależności prasy - jednego z filarów demokracji.

d2652kf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2652kf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj