Trwa ładowanie...
d15lh7k

Pedro Almodovar

Megafon.pl Materiały Prasowe
Źródło: Megafon.pl Materiały Prasowe

Pedro Almodovar jest gejem, idealnie przedstawiającym w swoich autorskich filmach jako reżyser oraz scenarzysta kobiecy świat. To właśnie Pedro Almodovar dostrzegł i wypromował na gwiazdy Penelope Cruz i Antonio Banderasa.

Pedro Almodovar - biografia

Pedro Almodovar Caballero przyszedł na świat w rodzinie z pięciorgiem dzieci. Jako szesnastolatek zamieszkał w Madrycie. Trudnił się dorywczymi zajęciami, następnie przez 12 lat pracował dla firmy telekomunikacyjnej, a stała praca umożliwiła Pedro Almodovarovi zakup pierwszej kamery. Od 23 roku życia zajmował się tworzeniem filmów krótkometrażowych, nie przestając pisać opowiadań, komiksów czy dorabiać w teatrze. Ponadto Pedro Almodovar opublikował powieść i drukowane w poczytnym czasopiśmie opowiadania w postaci zwierzeń fikcyjnej gwiazdy porno. Był nawet członkiem duetu punk-glam rockowego.

Po upadku autorytarnej dyktatury generała Francisca Franco Pedro Almodovar, wcześniej postać lokalnego artystycznego podziemia, współtworzył hiszpański renesans kulturalny – ruch la movida madrilena. To właśnie na połowę lat 70. datowane są pierwsze filmy Pedro Almodovara, krótkometrażowe, dosyć prowokacyjne: ”Dwie dziwki, lub historia miłości zakończona ślubem”, ”Salome”, ”Seks przychodzi, seks odchodzi”. Pełnometrażowe debiuty Pedro Almodovara to dzieła ”Pepi, Luci, Bom i inne dziewczyny z dzielnicy" (całkowity koszt produkcji tego przeboju to jedynie 13 tysięcy funtów) oraz ”Rżnij mnie, rżnij mnie, rżnij mnie Tim”. W drugiej połowie lat 80 Pedro Almodovar założył z bratem wytwórnię filmową ”Pożądanie”.

Powieści i opowiadania Pedro Almodovara czyta się jednym tchem, podobnie jak ogląda się jego filmy. Dotychczas mieliśmy okazję zapoznać się z takimi tytułami, jak ”Volver”, ”Złe wychowanie”, a także ”Patty Diphusa”. Pedro Almodovar lekko ironicznym tonem kpi z własnej osoby, tworząc momentami artystyczną autobiografię.

Pedro Almodovar – filmy

Obecnie filmy Pedro Almodovara określa się już zbiorczym mianem almodrama. Charakteryzuje je eklektyczny styl: jednocześnie Pedro Almodovar używa form już istniejących, ale dodając coś magicznego od siebie, tworzy nową jakość, bazując na kulturze masowej. To głównie melodramaty, często łzawe, a nawet kiczowate i przerysowane, pełne erotyzmu, również homoseksualnego. Pedro Almodovar często obsadza w swoich filmach mamę oraz brata. Sam, nie dość, że odpowiada za scenariusz, reżyserię, a nierzadko i muzykę, to jeszcze w swoich dziełach występuje w epizodycznych rolach i jest ich producentem. Dotychczas człowiek orkiestra Pedro Almodovar został nagrodzony m.in. dwoma Oscarami, statuetkami BAFTA, LAFCA, Złotymi Plamami, Złotą Osellą, Nagrodą Teddy, Satelitami, Felixami - Europejskimi Nagrodami Filmowymi, Cezarami, Goyami czy Czeskimi Lwami.

Pedro Almodovar
Data urodzenia

25.09.1949

Miejsce urodzenia

Calzada de Calatrava, La Mancha, Hiszpania

Bibliografia
d15lh7k

Podziel się opinią

4

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15lh7k
d15lh7k
d15lh7k