Trwa ładowanie...
d1wr6n6

W czwartek rozpocznie się sesja "Warszawa Miłosza"

O Warszawie, jaką zapamiętał i opisał Miłosz, a także o tym, jak poeta przetworzył w wierszach obraz miasta, będą dyskutować uczestnicy sesji "Warszawa Miłosza", która rozpocznie się w czwartek. Sesja jest jednym z wydarzeń obchodzonego właśnie Roku Miłosza.

d1wr6n6
d1wr6n6

O Warszawie, jaką zapamiętał i opisał Miłosz , a także o tym, jak poeta przetworzył w wierszach obraz miasta, będą dyskutować uczestnicy sesji Warszawa Miłosza, która rozpocznie się w czwartek. Sesja jest jednym z wydarzeń obchodzonego właśnie Roku Miłosza . W sesji Warszawa Miłosza uczestniczyć będą badacze i znawcy poezji Miłosza z Polski i USA m.in. Clare Cavanagh (Northwestern University, Chicago), Bożena Shallcross (Chicago University), Benjamin Paloff (University of Michigan,), Joanna Niżyńska (Harvard University), Irena Grudzińska-Gross (Princeton University), a także Agata Bielik-Robson (Instytut Filozofii i Socjologii PAN), Andrzej Leder (Instytut Filozofii i Socjologii PAN), Piotr Śliwiński (Uniwersytet Poznański), Jacek Leociak (Instytut Badań Literackich PAN), Stefan Chwin
(Uniwersytet Gdański), Grażyna Borkowska (IBL PAN), Aleksander Fiut (Uniwersytet Jagielloński), Barbara Toruńczyk ("Zeszyty Literackie"), Adam Michnik ("Gazeta Wyborcza").

"Tematem sesji będzie Miłosz , ale i Warszawa, jako ekscytujące i traumatyzujące miejsce na europejskiej - historycznej i intelektualnej - mapie XX wieku. Chodzi więc o miejsce, które w twórczości Miłosza powraca i ulega reinterpretacji, o wydobycie warszawskiego doświadczenia Miłosza i uczynienie go pryzmatem doświadczenia europejskiej dwudziestowiecznej nowoczesności" - zapowiadają organizatorzy.

Sesja rozpocznie się 13 października w warszawskim Pałacu Staszica. Pierwszego dnia Marta Zielińska opowie o "oswajaniu" przez Miłosza Warszawy, Aleksander Fiut wygłosi prelekcję zatytułowaną "W paszczy miasta-potwora", a Adam Michnik - "Miłosz skandalista". Karolina Szymaniak przedstawi żydowską Warszawę, której Miłosz tak naprawdę nigdy nie poznał, a Tomasz Kaliściak i Błażej Warkocki - homoseksualne znajomości i przyjaźnie poety.

W piątek, drugiego dnia sesji, Stefan Chwin opowie o realiach okupacyjnej Warszawy w oczach Miłosza, Jacek Leociak przedstawi prelekcję "Miłosz patrzy na getto. Paradoksy bliskości i oddalenia w doświadczeniu przestrzeni Warszawy okupacyjnej", Barbara Toruńczyk - "Dłużej pisarza niźli dygnitarza, czyli w warszawskiej matni", a Benjamin Paloff przypomni historię scenariusza do filmu "Robinson warszawski".

30 czerwca minęło 100 lat od urodzin Czesława Miłosza , co stało się pretekstem ustanowienia roku 2001 Rokiem Miłosza. Wiele wydarzeń Roku Miłosza znalazło się w programie kulturalnym polskiej prezydencji w UE.

Sesję Warszawa Miłosza organizuje Instytut Badań Literackich PAN.

d1wr6n6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wr6n6