Trwa ładowanie...

W czerwcu w Krakowie spotkanie poetów

Poeci z USA, Europy i Polski w połowie czerwca spotkają się w Krakowie. Pomysłodawcami sympozjum, podczas którego zaplanowano dyskusję o problemach współczesnej kultury oraz prace nad przekładami wierszy, są Edward Hirsch i Adam Zagajewski.

W czerwcu w Krakowie spotkanie poetówŹródło: Thinkstock
dm230m2
dm230m2

* Poeci z USA, Europy i Polski w połowie czerwca spotkają się w Krakowie. Pomysłodawcami sympozjum, podczas którego zaplanowano dyskusję o problemach współczesnej kultury oraz prace nad przekładami wierszy, są Edward Hirsch i Adam Zagajewski.*

Do Krakowa przyjadą m.in. Durs Gruenbein (Niemcy), Edward Hirsch (USA), Gwyneth Lewis (Wielka Brytania)
, Tomaz Salamun (Słowenia), Susan Stewart (USA), ale także młodzi poeci i tłumacze, którzy dopiero wydają swoje pierwsze tomy. W spotkaniu uczestniczyć będą: Jerzy Kronhold, Ryszard Krynicki , Ewa Lipska, Piotr Sommer i jako gospodarz Adam Zagajewski.

W trakcie czerwcowego sympozjum poetów zaplanowano debaty poświęcone m.in. kulturze masowej, globalizacji poezji i poezji po Holokauście. "Debaty będą otwarte dla publiczności, którą zapraszamy także na dwa wieczory poezji: 19 czerwca w Synagodze Tempel na Kazimierzu i 20 czerwca na Scenie im. Stanisława Wyspiańskiego krakowskiej PWST" - powiedziała PAP Iwona Haberny z Agencji Promocyjnej "Oko", odpowiedzialnej za promocję przedsięwzięcia.

Poeci zaproszeni do Krakowa będą uczestniczyć w warsztatach dla tłumaczy, a efekty ich pracy ukażą się na łamach prestiżowego amerykańskiego miesięcznika "Poetry Magazine".

dm230m2

Organizatorem Krakowskiego Spotkania Poetów jest największa w Stanach Zjednoczonych niezależna organizacja literacka Poetry Foundation, której misją jest wspieranie obecności poezji we współczesnej kulturze. W 2011 r. otworzyła ona dla publiczności Dom Poezji w Chicago, w którym znajdują się: biblioteka złożona z 30 tysięcy woluminów, sala wystawowa, redakcja miesięcznika "Poetry Magazine", ogród oraz biura Fundacji.

Poetry Foundation utworzona w 2003 r. dzięki ofiarodawczyni i wybitnej mecenas sztuki Ruth Lilly, wyrosła ze Stowarzyszenia Poezji Współczesnej, funkcjonującego od 1941 r. przy miesięczniku "Poetry Magazine", który jest najstarszym anglojęzycznym magazynem poświęconym poezji. W "Poetry Magazine" publikowane były pierwsze, ważne wiersze T.S. Eliota, Ezry Pounda, Marianne Moore, Wallace'a Stevensa, Williama Carlosa Williamsa, Carla Sandburga i innych autorów.

Spotkania polskich i amerykańskich poetów odbywały się w Krakowie z inicjatywy Adama Zagajewskiego kilkakrotnie m.in. w 2002, 2004 r. i 2006 r. i cieszyły się ogromną popularnością wśród miłośników poezji.

dm230m2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm230m2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj