Trwa ładowanie...
elie wiesel
23 stycznia 2012, 11:38

UW: doktorat honoris causa dla Elie Wiesela

Senat Uniwersytetu Warszawskiego podjął uchwałę o nadaniu tytułu doktora honoris causa profesorowi Elie Wieselowi. Uchwała została podjęta 18 stycznia. Uroczystość ma się odbyć w maju br.

UW: doktorat honoris causa dla Elie WieselaŹródło: AFP
d3bj507
d3bj507

Senat Uniwersytetu Warszawskiego podjął uchwałę o nadaniu tytułu doktora honoris causa profesorowi Elie Wieselowi . Uchwała została podjęta 18 stycznia. Uroczystość ma się odbyć w maju br.

Promotorem doktoratu honoris causa profesora Wiesela został prof. Henryk Samsonowicz , a recenzentami profesorowie: Wojciech Wrzesiński, Richard Pipes i bp. Tadeusz Pieronek – poinformowała rzeczniczka UW Anna Korzekwa.

Elie Wiesel żydowski pisarz, więzień Auschwitz, jest znanym działaczem na rzecz praw człowieka, twórcą terminu Holocaust stosowanego dla określenia zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. Wielokrotnie angażował się w obronie uciskanych i prześladowanych mniejszości narodowych.* Za swoją działalność otrzymał w 1986 r. Pokojową Nagrodę Nobla. Jest określany jako „posłaniec ludzkości”.*

W latach 1980-1986 Wiesel był przewodniczącym amerykańskiej Rady Pamięci Holocaustu. Zainicjował budowę Amerykańskiego Muzeum Pamięci o Zagładzie (United States Holocaust Memorial Museum). W 2005 r. przyznano mu odznaczenie „Dignitas Humana Award”.

d3bj507

Urodził się w 1928 roku w miasteczku Sygiet w Rumunii, w ortodoksyjnej rodzinie chasydzkiej. W 1944 r. wszystkich Żydów z miasteczka deportowano do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie zginęły jego matka i młodsza siostra. Później Wiesel był więźniem obozu w Buchenwaldzie, z którego on i jego dwie starsze siostry zostali wyzwoleni w 1945 r. przez oddziały aliantów.

Po wojnie 17-letni Wiesel zamieszkał w Paryżu, gdzie na Sorbonie rozpoczął studia z literatury, psychologii i filozofii. Zajął się też dziennikarstwem, współpracując z czasopismami francuskimi i izraelskimi.

W 1956 r. opublikował 800-stronicową książkę pt. „Un di Velt Hot Geshvign” („A świat pozostał milczący”), napisaną w języku jidysz.

W 1958 r. ukazała się na wpół autobiograficzna powieść Wiesela pt. Noc . Stała się bestsellerem. Od tamtej pory Wiesel napisał ponad 50 innych utworów – powieści; opowiadania; dramaty; opowieści chasydzkie i talmudyczne; eseje.

W 1963 r. przyjął obywatelstwo amerykańskie. Na amerykańskich uczelniach dał tysiące wykładów, w których koncentrował się na sytuacji Żydów i innych narodów cierpiących prześladowania z powodu swojego wyznania, rasy czy pochodzenia. Wykładał w nowojorskim City College oraz na Boston University, na którym uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych oraz profesora filozofii. Otrzymał tytuł doktora honoris causa wielu uczelni, a w 1990 r. został kawalerem francuskiej Legii Honorowej.

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj