Trwa ładowanie...
dhqlfxy

Elie Wiesel

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Elie Wiesel szybko przestał być dzieckiem. Nastoletni świadek codziennego horroru w obozach koncentracyjnych przeżył piekło, podobnie jak pozostali ocalali, ale przeżył. Udało mu się prowadzić normalne życie, zostać aktywnym działaczem żydowskim, znanym dziennikarzem oraz autorem poczytnych książek. Jego fundacja straciła majątek wskutek inwestycji w fundusz Bernarda Madoffa, twórcy piramidy finansowej.

Elie Wiesel – życiorys

Eliezer Wiesel przyszedł na świat jako jedno z czworga rodzeństwa w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej w Rumunii. Pod koniec drugiej wojny światowej, w marcu 1944 roku, gdy miał 15 lat, wywieziono go z całą rodziną do Birkenau. Trafił kolejno do Auschwitz, Monowitz, Buchenwaldu. W niemieckich obozach koncentracyjnych stopniowo tracił najbliższe mu osoby, ale szczęśliwie doczekał wyzwolenia w kwietniu. Na ramieniu wytatuowano mu numer więźnia "A-7713". We francuskim domu dziecka zjednoczył się ponownie z dwoma siostrami, które również przeżyły pobyty w obozach. Studiował na emigracji we Francji, uczęszczał na uniwersytet na Sorbonie, pracował jako dziennikarz przed ukończeniem 19. roku życia. Opuścił Europę i po 7 latach w Stanach Zjednoczonych dostał amerykańskie obywatelstwo. Od ślubu w 1969 roku aż do swojej śmierci Elie Wiesel był związany z żoną, Marion Erster Rose z Austrii, z którą miał jednego syna, nazwanego po ojcu Eliego.

Elie Wiesel – dokonania

To Elie Wiesel wymyślił określenie Holocaust na masową zagładę Żydów, ludobójstwo na ogromną skalę, kiedy to w trakcie drugiej wojny światowej III Rzesza z różnym stopniem wsparcia sojuszników zamordowała 6 milionów ludzi. Aktywnie działał społecznie oraz politycznie, a skupiał się przede wszystkim na ofiarach nazizmu i stalinizmu, dedykując pracę życia martyrologii Żydów. Pomimo pomówień, Elie Wiesel nie był związany z organizacją terrorystyczną Irgun. Był za to czynnym syjonistą, stał na czele Presidential Commission on the Holocaust, zainicjował powstanie United States Holocaust Memorial Museum, współtworzył żydowski magazyn ”Moment”, założył z żoną Elie Wiesel Foundation for Humanity. Głośno poparł konieczność zbrojnej interwencji USA w Iraku. Elie Wiesel udzielił wywiadu Oprah Winfrey.

Elie Wiesel – książki i nagrody

Elie Wiesel był autorem łącznie 57 książek, a pisał przede wszystkim po angielsku i francusku. To stworzenie wciąż bestsellerowej ”Nocy” ze wspomnieniami z Holokaustu otworzyło dziennikarzowi i tłumaczowi drogę do kariery. Odmówił reżyserowi Orsonowi Wellesowi praw do ekranizacji filmu na podstawie książki. Spod jego maszyny do pisania wychodziły opowiadania, eseje, tomy wspomnień.

Elie Wiesel jeszcze za życia był laureatem licznych wyróżnień. W 1986 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, Guardian of Zion Award oraz Congressional Gold Medal of Achievement (Medal Wolności) w USA. Został uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu legii Honorowej we Francji, Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi na Węgrzech, Medalem Prezydenckim Wyróżnienia w Izraelu, Krzyżem Wielkiego Oficera Orderu Zasługi w Niemczech, a w pierwotnej ojczyźnie Krzyżem Wielkiego Oficera Orderu Gwiazdy.

Elie Wiesel
Data urodzenia

30.09.1928

Miejsce urodzenia

Syhot Marmaroski, Rumunia

Data śmierci

02.07.2016

Miejsce śmierci

Nowy Jork, USA

Bibliografia
dhqlfxy

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhqlfxy
dhqlfxy
dhqlfxy
dhqlfxy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj