Trwa ładowanie...

Ustawa antynarkotykowa budzi wątpliwości pisarzy

Ustawa antynarkotykowa budzi wątpliwości pisarzyŹródło: Inne
d1p8b5f
d1p8b5f

* Olga Tokarczuk , Manuela Gretkowska , Janusz Głowacki , Zygmunt Bauman , Maria Janion , Magdalena Środa i Kazimiera Szczuka to tylko kilkoro z twórców, pisarzy i publicystów, którzy podpisali się pod listem otwartym w sprawie zmian w polskiej polityce narkotykowej. Autorzy listu protestują m.in. przeciwko rodzimej "narkofobii" i "karaniu drobnych posiadaczy substancji psychoaktywnych". *

Obok pisarzy i publicystów pośród sygnatariuszy listu znajdziemy także m.in. * Aleksandra Kwaśniewskiego , Wojciecha Olejniczaka czy Pawła Althamera**. Pełna lista sygnatariuszy: **tutaj* .

Treść listu jest następująca:

"Prawo należy tworzyć racjonalnie - w oparciu o wiedzę naukową, a nie stereotypy, o doświadczenie praktyczne, a nie mitologię. Nadmierna represja nie tylko nie sprzyja rozwiązywaniu problemów społecznych, ale często je nasila. Sztucznie podtrzymuje lęki opinii publicznej i wzmacnia szkodliwe przesądy.

d1p8b5f

Polityka narkotykowa to obszar bardzo złożony, w którym problemy kryminalne przeplatają się z kwestiami zdrowia publicznego. Naszym zdaniem zbyt wielki nacisk kładzie się w Polsce na wymiar kary i represji, a zbyt mało zajmujemy się edukacją, profilaktyką i skuteczną terapią. Skuteczna redukcja szkód związanych z użyciem narkotyków musi uwzględniać szeroki kontekst społeczny - nie wolno nam zapominać, że kara (zwłaszcza pozbawienia wolności) przynosi nieraz dużo więcej strat indywidualnych i społecznych niż sam popełniony czyn.

Karanie drobnych posiadaczy substancji psychoaktywnych utrudnia terapię uzależnionych, a przygodnych użytkowników naraża na kontakt z organami ścigania - w najgorszym razie także ze zdemoralizowanymi przestępcami w więzieniu. Doświadczenia wielu państw wskazują też, że „karanie za posiadanie” nie sprzyja zmniejszeniu spożycia narkotyków, za to odwraca uwagę i energię policji od realnych sprawców problemu - masowych producentów, handlarzy i hurtowników.

W związku z powyższym pragniemy wyrazić poparcie dla inicjatywy wprowadzenia do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii art. 62a. Pozwoli on prokuratorowi i sądom na odstąpienie w pewnych okolicznościach od ścigania osób posiadających nieznaczne ilości środków psychoaktywnych „na własny użytek” i umorzenie w takich sytuacjach postępowania karnego".* *

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszej stronie internetowej na Facebooku: tutaj !

[Grzegorz Wysocki]

d1p8b5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p8b5f