Trwa ładowanie...

Ukazał się pierwszy z czterech tomów nowej biografii Jana Pawła II

Droga Karola Wojtyły - taki tytuł nosi nowa, czterotomowa biografia Jana Pawła II autorstwa Jacka Moskwy, której pierwszy tom trafił już do księgarń. "To pierwsza tak kompletna i szczegółowa praca o polskim papieżu" - powiedział we wtorek ksiądz Adam Boniecki.

Ukazał się pierwszy z czterech tomów nowej biografii Jana Pawła IIŹródło: "__wlasne
d3h3lq2
d3h3lq2

Pierwszy tom bogato udokumentowanej biografii Karola Wojtyły na tle dziejów Polski i świata
obejmuje czas od narodzin bohatera po jego wybór na papieża. Autor opowiada m.in. o rodzinie Karola Wojtyły, czasach wojny, jego pracy w środowisku akademickim skupionym wokół KUL-u i o czasach, gdy był metropolitą krakowskim. Charakteryzuje przyszłego papieża jako myśliciela i poetę, opisuje jego rolę podczas Soboru Watykańskiego II.

Adam Boniecki , redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego", powiedział podczas wtorkowego spotkania promocyjnego książki, że praca Jacka Moskwy jest pierwszą tak kompletną biografią Karola Wojtyły gromadzącą w jednym tomie informacje, które do tej pory pojawiały się w różnych, rozproszonych źródłach. Boniecki przyznał, że podczas lektury pierwszego tomu starał się złapać autora na jakimś błędzie, przeoczeniu i nie udało mu się niczego takiego znaleźć.

" Jacek Moskwa nie stara się biografii Jana Pawła II nadać posmaku sensacji, nie eksponuje elementów tej biografii nieznanych. Z pietyzmem zbiera wszystko, co gdziekolwiek z tej biografii opublikowano, weryfikuje, dociera do świadków i z tego materiału układa opowieść. Wyjątkowość kolejnej książki o papieżu z Polski tkwi w fakcie, że będzie to biografia kompletna. Ta książka jest nam potrzebna" - podsumował Boniecki .

Jacek Moskwa powiedział, że wśród wielu książek o życiu Jana Pawła II brakowało dotychczas biografii, która byłaby zarazem kompletna i szczegółowa oraz przedstawiała polskie spojrzenie na Karola Wojtyłę. Według Moskwy , autor książki " Świadek nadziei ", George Weigel , napisał dobrą biografię, ale zabrakło mu znajomości specyfiki polskiej kultury. "Trudno wymagać, aby Amerykanin czytał Króla Ducha Juliusza Słowackiego , trudno też jednak bez znajomości tego poematu śledzić młodzieńcze fascynacje literackie Wojtyły" - tłumaczył Moskwa .

Autor "Drogi Jana Pawła II", Jacek Moskwa, był przez 14 lat korespondentem polskich mediów akredytowanym w Watykanie. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Świat Książki.

d3h3lq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h3lq2