Trwa ładowanie...

Ukazał się ostatni tom biografii Jana Pawła II

Ukazał się czwarty, ostatni tom najobszerniejszej z dotąd opublikowanych biografii Jana Pawła II, autorstwa Jacka Moskwy. Książka zatytułowana jest "Droga Karola Wojtyły".

Share
Ukazał się ostatni tom biografii Jana Pawła IIŹródło: "__wlasne
d2oh80e

" Droga Karola Wojtyły - nowa, czterotomowa biografia Jana Pawła II to pierwsza tak kompletna i szczegółowa praca o polskim papieżu, gromadząca w jednym tomie informacje, które do tej pory pojawiały się w różnych, rozproszonych źródłach. Jacek Moskwa nie stara się biografii Jana Pawła II nadać posmaku sensacji, nie szuka na siłę elementów nieznanych. Z pietyzmem zbiera wszystko, co gdziekolwiek z tej biografii opublikowano, weryfikuje, dociera do świadków i z tego materiału układa opowieść. Wyjątkowość kolejnej książki o papieżu z Polski tkwi w fakcie, że będzie to biografia kompletna. Ta książka jest nam potrzebna" - powiedział abp Józef Michalik , Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W czterech tomach Jacek Moskwa przedstawia historię życia Jana Pawła II na tle dziejów Polski i świata. Autor pisze m.in. o rodzinie Karola Wojtyły, czasie wojny, studiach na Zachodzie, pracy w środowisku akademickim skupionym wokół KUL-u i czasie, gdy Karol Wojtyła był metropolitą krakowskim. Moskwa przedstawia też kulisy wyboru Jana Pawła II na stolicę apostolską oraz zamachu na życie papieża. Kolejne tomy biografii opowiadają o ogromnych wyzwaniach, przed jakimi stanął Jan Paweł II zaraz po wyborze na tron papieski. Moskwa szczegółowo opisuje też pontyfikat Jana Pawła II , jego pielgrzymki po całym świecie, encykliki i kolejne książki polskiego papieża. Ostatni tom opowiada o chorobie, śmierci i drodze do beatyfikacji Jana Pawła II .

Jacek Moskwa , który był przez 14 lat korespondentem polskich mediów w Watykanie, mówił, że, jego zdaniem, historyczne znaczenie postaci Jana Pawła II mierzyć się będzie jego wpływem na światową opinię publiczną. "Żaden przed nim papież nie dotarł ze swoim posłaniem do tak wielkiej rzeszy mieszkańców globu ziemskiego, mierzonej w miliardach osób. Miał ogromną zdolność przebijania się ze swoim przekazem na czołówki gazet i dzienników telewizyjnych. Jego naturalność w przekazywaniu wewnętrznej prawdy była - z mojej dziennikarskiej, w dużej mierze telewizyjnej perspektywy - sednem charyzmatu Jana Pawła II , który pozwolił mu odcisnąć ślad w świadomości ogromnej większości mieszkańców globu ziemskiego" - mówił Moskwa .

d2oh80e

Autor Drogi Karola Wojtyły dodał, że jednym z motywów podjęcia przez niego pracy nad biografią Jana Pawła II był fakt, że wśród wielu książek o życiu polskiego papieża brakowało dotychczas takiej, która byłaby zarazem kompletna i szczegółowa, oraz przedstawiała polskie spojrzenie na Karola Wojtyłę. Według Moskwy , autor książki Świadek nadziei , George Weigel , napisał dobrą biografię, ale zabrakło mu znajomości specyfiki polskiej kultury. "Trudno wymagać, aby Amerykanin czytał Króla Ducha Juliusza Słowackiego , trudno też jednak bez znajomości
tego poematu śledzić młodzieńcze fascynacje literackie Wojtyły" - tłumaczył Moskwa .

Autor Drogi Karola Wojtyły , Jacek Moskwa , był przez 14 lat korespondentem polskich mediów akredytowanym w Watykanie. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Świat Książki.

d2oh80e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oh80e