Trwa ładowanie...
muzyka
29-02-2012 11:09

Ukazała się płyta i książka o muzyce tatarskiej

Utwory z muzyką tatarską z Tatarstanu czy Krymu, a także współczesne interpretacje tej muzyki, znalazły się na płycie wydanej przez Muzułmański Związek Religijny w RP. Do wydawnictwa dołączona jest również książeczka m.in. o historii muzyki tatarskiej

Ukazała się płyta i książka o muzyce tatarskiejŹródło: "__wlasne
d49jf14
d49jf14

Utwory z muzyką tatarską z Tatarstanu czy Krymu, a także współczesne interpretacje tej muzyki, znalazły się na płycie wydanej przez Muzułmański Związek Religijny w RP. Do wydawnictwa dołączona jest również książeczka m.in. o historii muzyki tatarskiej.

Wydawnictwo "Muzyczna Jurta - śladami Tatarów"ukazało się w nakładzie 1 tys. egzemplarzy. Zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w wysokości 18 tys. zł. (Muzułmański Związek Tatarów pieniądze na ten cel otrzymał w ubiegłym roku, obecnie sprawami mniejszości narodowych i etnicznych zajmuje się Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji - PAP).

Jak powiedziała PAP współautorka wydawnictwa Barbara Pawlic-Miśkiewicz z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, na płycie znalazło się dziewięć utworów. Są to ludowe utwory z Tatarstanu, Krymu czy Baszkirii, nagrane na podstawie oryginalnych nut.Na płycie znalazły się także utwory, które -wykorzystując typowe tatarskie instrumenty, jak akordeon czy flety - są współczesną interpretacją tych tradycyjnych. Wszystkie utwory wykonał wrocławski zespół Ansambl Peregrinus.

Do płyty dołączona jest dwujęzyczna, polsko-angielska książeczka. Można się z niej dowiedzieć o historii i tradycjach muzyki tatarskiej czy instrumentach. Znalazł się tam także rozdział o muzyce tatarskiej na pograniczu polsko-litewskim.

Pawlic-Miśkiewicz powiedziała, że m**uzyka w kulturze tatarskiej jest bardzo ważna. Wspólne śpiewanie i tańce towarzyszą Tatarom przy wszystkich większych uroczystościach i świętach, organizowane są wtedy specjalne bale.**Według Pawlic-Miśkiewicz, to sposób na podtrzymanie własnej tożsamości, a także kontaktów między członkami społeczności.

d49jf14

* "Muzyczna Jurta - śladami Tatarów" trafi m.in. do bibliotek i ośrodków kultury w całym kraju.* Opracowywana jest też wersja elektroniczna wydawnictwa, która wkrótce będzie dostępna na stronie internetowej Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Historia osadnictwa tatarskiego na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej, Jan Długosz podaje rok 1397.

Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. Już jednak w XVI-XVII wieku zatracili jednak swój język i wiele obyczajów, nazwiska rodowe uległy spolszczeniu.

Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów Polskich. Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na ok. 5 tys. osób.(PAP)

d49jf14
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49jf14