Różne postawy wobec ideologii i władz komunistycznych w okresie PRL zostały przedstawione w książce Andrzeja Friszke Przystosowanie i opór. Studia z dziejów PRL , której promocja odbyła się w czwartek w Warszawie.
W publikacji znalazły się teksty autora publikowane w prasie w ciągu ostatnich kilku lat, dotyczące postaw społecznych Polaków w okresie 1945-1980.
- Teksty te skupiają się na zagadnieniach opozycji i oporu społecznego, myśli politycznej opozycji oraz historii środowisk katolików świeckich - mówił o książce historyk Antoni Dudek.
Główną osią książki - zdaniem publicysty Jana Skórzyńskiego - jest ukazanie postaw pewnego przystosowania wobec systemu komunistycznego i oporu wobec władzy.
- Interesujące jest zauważenie pewnej dialektyki pomiędzy tymi postawami, które wbrew pozorom wcale nie musiały się wykluczać, a czasem współegzystowały w postępowaniu jednej osoby, czego przykładem może być kardynał Stefan Wyszyński - powiedział Skórzyński.
- Myślę, że warto pochylić się nad tymi postawami, ponieważ ułatwia to zrozumienie wielu zachowań ludzi w okresie PRL-u. Poprzez ukazanie współegzystencji tych dwóch postaw chciałem także sprzeciwić się czarno-białym ocenom tamtego okresu - zaznaczył Andrzeja Friszke .