Trwa ładowanie...
d2z4yya

Antoni Dudek

Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Agata Grzybowska

Antoni Dudek to politolog, profesor nauk humanistycznych, należał do Rady IPN (2010–2016), jest autorem książek historycznych. W 2014 roku mianowano go profesorem zwyczajnym Instytutu Politologii warszawskiego UKSW.

Antoni Dudek – wykształcenie

Antoni Dudek urodził się w 1966 roku w Warszawie, studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1990 roku, a w 1994 roku uzyskał tytuł doktora nauk politycznych. Dudek kontynuował rozwój naukowy i w 2004 roku habilitował się, a w 2009 roku nadany mu został przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego tytuł profesora nauk humanistycznych.

Antoni Dudek od 1989 roku pracował w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, zaczynał jako asystent-stażysta, później jako asystent, adiunkt, a w końcu profesor nadzwyczajny. Kierował Katedrą Współczesnej Polityki Polskiej między 2011 a 2014 rokiem, a w 2014 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego Instytutu Politologii.

Antoni Dudek – działalność zawodowa

Poza działalności na uczelni Antoni Dudek pracował w Biurze Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej – zaczął na stanowisku naczelnika w 2000 roku, a potem został doradcą prezesa Janusza Kurtyki (2006–2010). Od 2011 roku Antoni Dudek należał do Rady IPN, a w latach 2015–2016 objął funkcję jej przewodniczącego, którą obejmował aż do zniesienia organu w wyniku nowelizacji ustawy o IPN.

Antoni Dudek działał też w strukturach Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich jako członek rady konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Jest autorem publikacji dotyczących historii najnowszej, pisał do czasopism takich jak "Wprost", "Rzeczpospolita", "Dziennik", "Do Rzeczy" i "W Sieci Historii".

Działania Antoniego Dudka na rzecz promowania historii obejmują też prowadzenie programów w TVP Historia ("Kulisy III RP" i "Ex Libris") oraz audycji "Ćwierćwiecze" i "Retrospekcje" na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia.

Odznaczenia przyznane Andrzejowi Dudkowi to Srebrny Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (w 2015 roku) i Złoty Krzyż Zasługi (w 2007 roku).

Antoni Dudek – publikacje

Antoni Dudek ma na swoim koncie dziesiątki publikacji, w tym monografie, artykuły i teksty w opracowaniach zbiorowych. Wśród monografii Antoniego Dudka napisanych indywidualnie znajdują się następujące tytuły:

  • "Historia polityczna Polski" 1989-2013 (2013);
  • "Instytut. Osobista historia IPN" (2011);
  • "Państwo i Kościół w Polsce 1945-1970" (1995);
  • "PRL bez makijażu" (2008);
  • "Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988-1990" (2004);
  • "Ślady PeeReLu. Ludzie, wydarzenia, mechanizmy" (2000).

Teksty Antoniego Dudka pojawiały się w wielu polskich i zagranicznych czasopismach naukowych takich jak "Pamięć i Sprawiedliwość", "Communisme", Zeszyty Naukowe "Zderzenia", "Paměť a dějin", "Arcana" czy "Więź".

d2z4yya

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z4yya
d2z4yya
d2z4yya
d2z4yya

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj