Qaqwqwrqw

Turysta wykonał zdjęcie polskiej kaplicy w Notre Dame. Chwilę później wybuchł pożar

W polskiej kaplicy znajdował się piękny witraż, relikwie św. Jana Pawła II i kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Ambasada Polski we Francji informowała, że najcenniejsze przedmioty udało się uratować.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katedra Notre Dame zapłonęła wieczorem 15 kwietnia
Katedra Notre Dame zapłonęła wieczorem 15 kwietnia (Getty Images)
Qaqwqwrqw

W poniedziałek 15 kwietnia około godziny 19:00 zauważono pożar w najsłynniejszej francuskiej katedrze – Notre Dame. Bezcenny zabytek architektoniczny przyciągał rocznie 12 mln turystów z całego świata, którzy mogli oglądać m.in. polską kaplicę. Jeden z odwiedzających sfotografował ją w dniu pożaru i wrzucił swoje wspomnienie na Twittera.

Zobacz także: Katedra Notre Dame. Jak tajemniczy grecki napis ocalił zabytek

Qaqwqwrqw

Uroczyste odsłonięcie polskiej kaplicy w katedrze Notre Dame odbyło się w grudniu 2018 r. Kaplica pod wezwaniem Najświętszej Matki Boskiej Częstochowskiej i świętego Germana była pierwszą narodową kaplicą w paryskiej katedrze. W środku znajdowały się m.in. relikwie św. Jana Pawła II i kopia słynnego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Ambasada Polski we Francji podała, że relikwie i obraz ocalały z pożaru.

Podczas grudniowych uroczystości odbyła się msza święta z udziałem metropolity poznańskiego, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

– To wielki dla nas honor, że możemy w takim miejscu mieć znak, który będzie inspirował nie tylko Polaków – mówił wówczas abp Gądecki.

Qaqwqwrqw

Zobacz także: Pożar Notre Dame. Komentuje historyk sztuki: "To bardzo dziwny znak naszych czasów"

Obejrzyj: Śpiewali i płakali. Najbardziej wzruszające nagranie z Paryża

Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw