Trwa ładowanie...

Turysta wykonał zdjęcie polskiej kaplicy w Notre Dame. Chwilę później wybuchł pożar

W polskiej kaplicy znajdował się piękny witraż, relikwie św. Jana Pawła II i kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Ambasada Polski we Francji informowała, że najcenniejsze przedmioty udało się uratować.

Turysta wykonał zdjęcie polskiej kaplicy w Notre Dame. Chwilę później wybuchł pożarŹródło: Getty Images
d3zfu3h
d3zfu3h

W poniedziałek 15 kwietnia około godziny 19:00 zauważono pożar w najsłynniejszej francuskiej katedrze – Notre Dame. Bezcenny zabytek architektoniczny przyciągał rocznie 12 mln turystów z całego świata, którzy mogli oglądać m.in. polską kaplicę. Jeden z odwiedzających sfotografował ją w dniu pożaru i wrzucił swoje wspomnienie na Twittera.

Uroczyste odsłonięcie polskiej kaplicy w katedrze Notre Dame odbyło się w grudniu 2018 r. Kaplica pod wezwaniem Najświętszej Matki Boskiej Częstochowskiej i świętego Germana była pierwszą narodową kaplicą w paryskiej katedrze. W środku znajdowały się m.in. relikwie św. Jana Pawła II i kopia słynnego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

d3zfu3h

Ambasada Polski we Francji podała, że relikwie i obraz ocalały z pożaru.

Podczas grudniowych uroczystości odbyła się msza święta z udziałem metropolity poznańskiego, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

– To wielki dla nas honor, że możemy w takim miejscu mieć znak, który będzie inspirował nie tylko Polaków – mówił wówczas abp Gądecki.

Obejrzyj: Śpiewali i płakali. Najbardziej wzruszające nagranie z Paryża

d3zfu3h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zfu3h

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj