Trwa ładowanie...

Transatlantyk 2008

Share
Transatlantyk 2008Źródło: Inne
dad506m

Transatlantyk, doroczna nagroda Instytutu Książki dla wybitnych ambasadorów literatury polskiej za granicą, zostanie w tym roku przyznana po raz czwarty. Po raz pierwszy Nagroda została wręczona podczas Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej w maju 2005 roku. Jej laureatem był Henryk Bereska. W 2006 r. otrzymał ją Anders Bodegårda, a w 2007 r. Albrecht Lempp.

Do czwartej edycji Nagrody Transatlantyk zgłoszono 55 kandydatów z 28 państw. Nadal dominowali wśród nich tłumacze, byli też wydawcy, dziennikarze, animatorzy kultury, pasjonaci polskiej literatury. Większość kandydatów pochodzi z Europy, ale nadesłano również zgłoszenia z USA, Brazylii, Chin, Egiptu, Kanady, Kazachstanu, Kuby.

Kandydatów zgłaszały najczęściej polskie placówki dyplomatyczne i instytuty polskie, polscy autorzy, wydawcy z kraju i zagranicy (w tym roku nadesłali znacznie więcej zgłoszeń, co świadczy o tym, że Transatlantyk jest coraz bardziej znaną nagrodą na świecie), krytycy literaccy, uczelnie, stowarzyszenia twórcze, a także działacze, media i ośrodki polonijne.

dad506m

Wyboru laureata dokonuje Kapituła Nagrody w składzie Anders Bodegård, Włodzimierz Bolecki , Jerzy Jarniewicz , Albrecht Lempp, Jarosław Mikołajewski . Przewodniczy jej Dyrektor Instytutu Książki, Grzegorz Gauden.

Uroczystość wręczenia Transatlantyku odbędzie się 6 czerwca w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureat otrzyma 10.000 € oraz statuetkę autorstwa Łukasza Kieferlinga. W tym roku w uroczystości wezmą również udział zagraniczni wydawcy literatury dziecięcej, którzy na zaproszenie Instytutu Książki przyjadą do Krakowa na seminarium o polskiej literaturze dla najmłodszych czytelników.

dad506m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dad506m
dad506m