Trwa ładowanie...

"Człowiek tysiąca twarzy" nie żyje. Tomasz Machciński przewidział swój koniec

Tomasz Machciński był artystą w czystym tego słowa znaczeniu. Zajmował się fotografią, aktorstwem, performancem. Swoją niezwykłą twórczością zapracował na przydomek "człowieka tysiąca twarzy".

Tomasz Machciński przez większość swego życia mieszkał i pracował w Kaliszu Tomasz Machciński przez większość swego życia mieszkał i pracował w Kaliszu Źródło: fot. Tomasz Machciński, Facebook
d9y1ln7
d9y1ln7

Katarzyna Karwańska, kuratorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej i prezeska fundacji imienia Tomasza Machcińskiego, potwierdziła smutną wiadomość o śmierci artysty. Machciński zmarł w Kaliszu 3 stycznia w wieku 79 lat.

Tomasz Machciński pozostawił po sobie ok. 22 tys. autoportretów, na których często upodabniał się do znanych osobistości. Był Jezusem, Piłsudskim, matką Teresą, Janem Pawłem II, Chaplinem, Niemenem itd. Co znamienne, w swojej sztuce nigdy nie korzystał z trików, retuszy, a nawet peruk.

- […] wykorzystuję to, co dzieje się z moim ciałem: odrastanie włosów, choroby. Mogę pokolorować ciało, poszerzyć twarz, wkładając kulki z chleba do ust albo watę do nosa, ale to dalej jest żywe ciało, można mnie podrapać wszędzie i ja to czuję. Czasem tylko rzęsy muszę przykleić, kiedy robię kobietę, ale rzadko. Piersi z jabłek lub pomarańczy, potem je zjadam. Zasadą jest minimum rekwizytu, maksimum ciała - mówił w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" w 2019 r.

Był wtedy świeżo po udarze i zapaleniu płuc. - Cały się sypię, może rok albo dwa jeszcze pociągnę - mówił proroczo.

d9y1ln7

Machciński tworzył autoportrety od 1966 r. Jego sztuka przyciągała uwagę filmowców, którzy poświęcili mu kilka produkcji dokumentalnych: "Amator", "Incognito", "Dziecko z katalogu", "Ja Machciński".

Urodził się w 1942 r. we wsi Górki w woj. mazowieckim. W czasie wojny stracił oboje rodziców (ojciec zginął w obozie koncentracyjnym, matka zmarła, gdy miał dwa lata). Dzieciństwo spędził w sierocińcach – jeden z nich znajdował się w Kaliszu, z którym artysta związał się w dorosłym życiu.

Jego "przybraną matką" była Joan Tompkins. Hollywoodzka aktorka, która zgłosiła się do programu adopcji na odległość organizowanej przez Czerwony Krzyż. Film dokumentalny "Dzieci z katalogu" z 1994 r. opowiadał o ich spotkaniu po latach w Ameryce.

ZOBACZ TEŻ: Jason Derulo największą gwiazdą Sylwestra w Zakopanem? Zdania są podzielone

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d9y1ln7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9y1ln7