Trwa ładowanie...

Noblistka S. Aleksijewicz jeszcze ma nadzieję na pokojowe rozwiązanie

Laureatka literackiej nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz wzywa społeczność międzynarodową, aby zdecydowanie wsparła ruch wolnościowy na Białorusi. Przebywająca na wygnaniu pisarka zdradziła też, że przygotowuje książkę o wydarzeniach po sfałszowanych wyborach prezydenckich w swojej ojczyźnie.

Share
Swiatłana Aleksijewicz
Swiatłana AleksijewiczŹródło: Wikimedia Commons, Fot: Elke Wetzig
d4abih7

W rozmowie z niemieckim dziennikiem "Süddeutsche Zeitung" białoruska laureatka literackiej nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz zaapelowała o zdecydowanie wsparcie dla ruchu wolnościowego na Białorusi. Przyznała, że słowa to za mało: - Teraz potrzebujemy działania - stwierdziła.

Dotychczasowe sankcje wobec poszczególnych członków rządu Łukaszenki nie przyniosły większego efektu. Aleksijewicz stara się więc zaangażować mocniej społeczność międzynarodową. Zdaniem autorki reportaży "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" Europa nie rozumie niebezpieczeństwa, jakie stwarza Białoruś, której grozi wojna domowa. - Stawką jest stabilność Europy - tłumaczyła.

Zobacz: Łukaszenka to ciepły człowiek? Znany polityk PiS zaczął się tłumaczyć

Według niej członkowie ruchów wolnościowych pragną pokojowych zmian. - Chcemy to osiągnąć bez przelewania krwi. To taki idealistyczny plan - stwierdziła pisarka. - Chcemy stworzyć niezależne, kwitnące państwo. Ale jak? Jestem pisarką, a nie politykiem... - dodała świadoma, że Białorusini znajdują się "pomiędzy dwoma zagrożeniami: Łukaszenką i Rosją".

d4abih7

Pisarka zdradziła też, że przygotowuje książkę o wydarzeniach po sfałszowanych wyborach prezydenckich w swojej ojczyźnie. - Czechow powiedział, że zadaniem literatury jest stawianie diagnozy - stwierdziła laureatka literackiej nagrody Nobla.

Na Białorusi od sierpniowych wyborów prezydenckich dochodzi do masowych protestów. Ludzie domagają się dymisji autorytarnego prezydenta Łukaszenki, którego UE też nie uznaje już za prezydenta. Opozycja musi się jednak liczyć z ogromnymi represjami. Problemy mają także członkowie Związku Polaków na Białorusi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4abih7

Podziel się opinią

Share
d4abih7
d4abih7