W środowy wieczór 15 grudnia przy choince w siedzibie wydawnictwa Znak spotkali się przyjaciele i rodzina zmarłego w tym roku noblisty, Czesława Miłosza.
Gośćmi w salonie byli m.in. synowa zmarłego poety Joanna Miłosz, jego bratowa Grażyna Miłosz, prof. Aleksander Fiut, Ryszard Krynicki i Adam Zagajewski oraz Agnieszka Kosińska - osobisty sekretarz poety, i asystent-archiwista Kamil Kasperek.
Z krakowskiego mieszkania poety specjalnie na środowe spotkanie przyniesiono do Wydawnictwa Literackiego lampę Miłosza oraz litewską krajkę - plecioną, ozdobną tkaninę.
Jak wspominali bliscy, Czesław Miłosz uwielbiał serwowane podczas świąt śledzie i bigos. Lubił też tort "Czarny las", choć nie powinien go jeść. Śmiał się "z samej dziwności istnienia" i nie znosił dni wolnych. Uwielbiał wypady do kina na bajki dla dzieci, wizyty w restauracjach, a raz zażyczył sobie wyprawy do aqua parku, gdzie patrzył, jak bawią się inni.
"Czesław jadł szybko. Kiedy coś mu smakowało, wydawał entuzjastyczne okrzyki. - wspominała Grażyna Miłosz, żona brata Miłosza, Andrzeja.
Synowa poety Joanna przywołała Wigilię, podczas której wszyscy domownicy otrzymali jako gwiazdkowe prezenty swetry. "Przy piątym nie wytrzymaliśmy. Spytaliśmy tatę, czy zainwestował w fabrykę swetrów, a ona źle idzie" - wspominała Joanna Miłosz.
Po śmierci żony poety - Caroll, która zawsze z radością kupowała choinki, zdarzyło się - jak opowiadała Agnieszka Kosińska - że nikt nie kupił drzewka. W ciągu kilku godzin przyjaciołom rodziny udało się załatwić pokaźnych rozmiarów sosnę. "Czesław stanął w drzwiach. Popatrzył i powiedział: nie, sosna to nie drzewo. Świerk. Musieliśmy usuwać nocą sosnę i kupić byle jaki świerk za rogiem" - opowiadała Kosińska.
Pozdrowienia gościom salonu przesłała przebywająca w Izraelu Wisława Szymborska.
Wieczór wspomnień zakończył się odtworzeniem nagrania z 1974 r. z czytaną przez Miłosza balladą Mickiewicza To lubię.
Wybitny poeta, laureat literackiej Nagrody Nobla Czesław Miłosz zmarł 14 sierpnia w Krakowie w wieku 93 lat. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych klasztoru oo. Paulinów na Skałce.