Trwa ładowanie...
pisarz
23 kwietnia 2010, 13:55

Stowarzyszenie umarłych autorów

Stowarzyszenie umarłych autorówŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

Jung , Nabokov , T.S. Eliot , Vonnegut , Styron , Hemingway , Carver , Kerouac . Choć nie żyją, wydają książki. Dotąd nieznane albo zmienione wersje znanych.

Rok 1913. Carl Gustav Jung ma 38 lat, świetnie prosperującą praktykę, pracę w szpitalu psychiatrycznym Burghölzli, wykłada na uniwersytecie w Zurychu, mieszka z rodziną w pięknym domu nad jeziorem. Słynny uczony, uczeń Freuda, przeżywa coś na kształt załamania nerwowego czy ekstremalną wersję kryzysu wieku średniego? Sam obawia się, że popada w szaleństwo lub schizofrenię.

Jak na psychoanalityka przystało, postanowił skonfrontować się ze swoją podświadomością. Wizje w formie tekstów i rysunków zapisywał w księdze, którą na swój użytek nazwał Czerwoną, dając jej także inny tytuł - Liber Novus. Pomiędzy sesjami terapeutycznymi z pacjentami lub po rodzinnej kolacji zamykał się w gabinecie i czekał na halucynacje, które spadały na niego niczym „kamienna lawa”. Zapisywał je wszystkie, uzbierał 205 stron tekstu i ilustracji.

* Jung pracował nad książką 16 lat. Zmarł w 1961 r., nie zostawiając instrukcji, co zrobić z dziełem.* Jego syn Franz umieścił Czerwoną Księgę w sejfie banku Union w Zurychu. Przeleżała tam lata, mimo że jungiści z całego świata, wiedząc o jej istnieniu, pielgrzymowali do Zurychu, nękając rodzinę, by ta oddała ją prawowitym właścicielom, czyli wyznawcom Junga i jego szkoły psychoanalitycznej. Udało się dopiero w tym roku.

Sebastian Łupak

Pełna wersja artykułu w aktualnym wydaniu „Dużego Formatu”.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj