Trwa ładowanie...

Solidarność w obrazkach - część 2

Solidarność w obrazkach - część 2Źródło: Inne
drb17w0
drb17w0

25 sierpnia ukazał się nakładem Zin Zin Press komiks Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi . Prezentujemy Wam fragmenty tej ciekawej publikacji, która ukazała się pod patronatem Wirtualnej Polski oraz WiK-a.

Pomysłodawcą i autorem scenariusza jest Maciej Jasiński.

  1. rocznica powstania Solidarności okazała się doskonałą okazja, by mówić o najnowszej historii. Komiks, z uwagi na swój bardzo zrozumiały język, skierowany jest przede wszystkim do młodych ludzi. Co ważne, autorzy unikają natrętnej dydaktyki. Chcą pokazać historię zwykłych ludzi, bo to dzięki nim rozpoczęła się zmiana Polski.

Celem autorów jest przedstawienie tego, jak „Solidarność” wpływała na postawy, działania i myślenie zwyczajnych obywateli Polski, a także w jaki sposób ci zwykli ludzie zjednoczeni pod sztandarem „Solidarności” doprowadzili do upadku komunizmu w Polsce oraz zapoczątkowali przemiany w całej Europie Wschodniej.

drb17w0

Komiks Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi liczy 64 strony. Składa się na niego pięć odrębnych historii stworzonych przez różnych rysowników: Andrzeja Janickiego, Jacka Michalskiego, Filipa Myszkowskiego, Macieja Simińskiego. Akcja komiksów umiejscowiona została w czasie przełomowych wydarzeń dla „Solidarności” i Polski. Dotyczy pośrednio lub bezpośrednio pięciu wydarzeń: - powstania i rejestracji NSZZ „Solidarność”,
- wprowadzenia stanu wojennego,
- drugiej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski,
- zabójstwa kapelana ludzi pracy - księdza Jerzego Popiełuszki,
- obrad „okrągłego stołu” oraz upadku komunizmu w Polsce i w Europie Wschodniej.

Każdy z rozdziałów liczy 12 stron, z czego 11 stron przeznaczonych jest na komiks, natomiast dwunasta strona zawiera informację historyczną na temat wydarzeń, wokół których toczy się akcja danego komiksu. Autorami notek historycznych mają być znani historycy z ośrodków akademickich z Torunia, Gdańska, Krakowa i Bydgoszczy, zajmujący się współczesną historią Polski.

* Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi to nie pierwszy komiks o "Solidarności".* W 1984 roku w podziemiu powstało pierwsze tego typu wydawnictwo: Solidarność - pierwszych 500 dni. Jej autorami byli Jacek Fedorowicz i Jan Marek Owsiński.

drb17w0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drb17w0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj