Trwa ładowanie...

Solidarność w obrazkach

Share
Solidarność w obrazkachŹródło: Inne
d434b19

Dziś ukaże się nakładem Zin Zin Press komiks Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi . Prezentujemy Wam fragmenty tej ciekawej publikacji, która ukazała się pod patronatem Wirtualnej Polski oraz WiK-a. Kolejne części zaprezentujemy Wam już niebawem.

Pomysłodawcą i autorem scenariusza jest Maciej Jasiński.

  1. rocznica powstania Solidarności okazała się doskonałą okazja, by mówić o najnowszej historii. Komiks, z uwagi na swój bardzo zrozumiały język, skierowany jest przede wszystkim do młodych ludzi. Co ważne, autorzy unikają natrętnej dydaktyki. Chcą pokazać historię zwykłych ludzi, bo to dzięki nim rozpoczęła się zmiana Polski.
d434b19

Celem autorów jest przedstawienie tego, jak „Solidarność” wpływała na postawy, działania i myślenie zwyczajnych obywateli Polski, a także w jaki sposób ci zwykli ludzie zjednoczeni pod sztandarem „Solidarności” doprowadzili do upadku komunizmu w Polsce oraz zapoczątkowali przemiany w całej Europie Wschodniej.

Komiks Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi liczy 64 strony. Składa się na niego pięć odrębnych historii stworzonych przez różnych rysowników: Andrzeja Janickiego, Jacka Michalskiego, Filipa Myszkowskiego, Macieja Simińskiego. Akcja komiksów umiejscowiona została w czasie przełomowych wydarzeń dla „Solidarności” i Polski. Dotyczy pośrednio lub bezpośrednio pięciu wydarzeń: - powstania i rejestracji NSZZ „Solidarność”,
- wprowadzenia stanu wojennego,
- drugiej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski,
- zabójstwa kapelana ludzi pracy - księdza Jerzego Popiełuszki,
- obrad „okrągłego stołu” oraz upadku komunizmu w Polsce i w Europie Wschodniej.

Każdy z rozdziałów liczy 12 stron, z czego 11 stron przeznaczonych jest na komiks, natomiast dwunasta strona zawiera informację historyczną na temat wydarzeń, wokół których toczy się akcja danego komiksu. Autorami notek historycznych mają być znani historycy z ośrodków akademickich z Torunia, Gdańska, Krakowa i Bydgoszczy, zajmujący się współczesną historią Polski.

* Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi to nie pierwszy komiks o "Solidarności".* W 1984 roku w podziemiu powstało pierwsze tego typu wydawnictwo: Solidarność - pierwszych 500 dni. Jej autorami byli Jacek Fedorowicz i Jan Marek Owsiński.

d434b19
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d434b19
d434b19