Trwa ładowanie...

Solidarność apeluje o uwolnienie Liu Xiaobao

Solidarność apeluje o uwolnienie Liu XiaobaoŹródło: AFP/EPA
d323xqf
d323xqf

Solidarność apeluje o uwolnienie Liu Xiaobao , laureata Pokojowej Nagrody Nobla 2010. Apel w tej sprawie został w czwartek przekazany do Konsulatu Generalnego Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku.

Jak poinformowała Marta Pióro z Działu Informacji Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", "związek wzywa władze ChRL do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Liu Xiaobao". W ten sposób związek solidaryzuje się z jego pokojowymi działaniami i inicjatywami na rzecz demokratycznych reform i ochrony praw człowieka.

Jednocześnie "S" "zwraca się do chińskich władz o zagwarantowanie poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności, w tym wolności związkowych, o ratyfikację Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych oraz wszystkich podstawowych konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy".

W piśmie związkowcy zaznaczyli, że "Chiny odrzuciły wszystkie zalecenia państw członkowskich ONZ dotyczące wolności słowa, stowarzyszania się, niezawisłości sądownictwa, ochrony obrońców praw człowieka, zniesienia kary śmierci, zakazu tortur czy wolności mediów".

d323xqf

10 grudnia w Oslo odbędzie uroczystość wręczenia pokojowej nagrody Nobla. W tym roku Norweski Komitet Noblowski przyznał ją chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo .

Liu Xiaobo , znany obrońca praw człowieka oraz współautor i sygnatariusz Karty 08 (petycji
wzywającej do przeprowadzenia reformy konstytucyjnej, demokratyzacji i ochrony praw człowieka, którą podpisało ponad 10 tysięcy obywateli chińskich), został aresztowany w 2009 roku i oskarżony o "działalność wywrotową na szkodę państwa" i skazany na 11 lat więzienia.

Wcześniej Liu Xiaobao był więziony m.in. za "szerzenie kontrrewolucyjnej propagandy", a także za udział w protestach studenckich na placu Tiananmen w roku 1989, które władze Chin brutalnie spacyfikowały, zabijając setki demonstrantów.

55-letni Liu Xiaobo jest pisarzem i literaturoznawcą.

10 grudnia jest obchodzony na cały świecie, jako Dzień Praw Człowieka. 62 lata temu, 10 grudnia 1948 roku, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka, najważniejszy dokument dotyczący praw człowieka i pierwszy tego rodzaju przyjęty przez społeczność międzynarodową. Na pamiątkę tego wydarzenia 10 grudnia jest obchodzony na całym świecie jako Dzień Praw Człowieka.

d323xqf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d323xqf