Trwa ładowanie...

Sherlock Holmes wrócił do korzeni

Sherlock Holmes wrócił do korzeniŹródło: Inne
d191c64
d191c64

Olbrzymia kolekcja pamiątek związanych z Arthurem Conan Doyle’em i stworzoną przez niego postacią Sherlocka Holmesa trafiła do Portsmouth, miejsca, gdzie narodziła się postać legendarnego detektywa.

20-tysięczny zbiór pamiątek, wart ponad 2 miliony funtów, należał do Richarda Lancelyna Greena, zmarłego niedawno pisarza i znawcy twórczości Conan Doyle'a. Zgodnie z testamentem Greena kolekcja będzie przechowywana łącznie i przekazana bibliotekom w Portsmouth. Ostatecznie znajdzie się w centralnej bibliotece miejskiej.

Kolekcja zawiera m.in. wierną kopię gabinetu przy Baker Street 221b, gdzie miał mieszkać Sherlock Holmes, a także podręcznik medyczny niejakiego doktora Sherlocka. Niewykluczone, że zainspirował on Conan Doyle'a, gdy szukał imienia dla swego bohatera. Kolekcja obejmuje też egzemplarze „Beeton’s Christmas Annual”, gdzie pojawiły się pierwsze opowieści o Sherlocku Holmesie oraz pierwsze wydania wszystkich publikacji Conan Doyle’a.

Lancelyn Green był prominentną figurą w londyńskim Stowarzyszeniu Sherlocka Holmesa, jednym z największych znawców twórczości Conan Doyle'a. Przez ponad 40 lat zbierał materiały związane z pisarzem i stworzoną przez niego postacią.

Zbiór zawiera tak różnorodne eksponaty, jak scenariusze filmów, programów, fotografie, układanki, filmy wideo, plakaty, kubki i kufle. Jest wśród nich nawet szyld pubu.

d191c64
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d191c64