Trwa ładowanie...

Sędzia nie wycofa się z procesu o zabójstwo Politkowskiej

Sędzia nie wycofa się z procesu o zabójstwo PolitkowskiejŹródło: AFP
d29kd9b
d29kd9b

Sędzia Jewgienij Zubow nie zostanie odsunięty od procesu o zabójstwo dziennikarki Anny Politkowskiej , o co wnioskowała prokuratura - poinformował rzecznik sądu.

Oskarżenie wystąpiło z wnioskiem o odwołanie sędziego zarzucając mu naruszenie prawa procesowego i nieprzestrzeganie bezstronności.

Rzecznik sądu Aleksandr Minczanowski powiedział, że sędzia Zubow uznał zarzuty za bezpodstawne.

Wtorkowe posiedzenie było zamknięte dla publiczności i mediów. O złożeniu przez prokuraturę wniosku o wyłączenie sędziego, płk. Zubowa, poinformował adwokat jednego z oskarżonych Walerij Czernikow.

d29kd9b

Zubow jest sędzią Moskiewskiego Okręgowego Sądu Wojskowego od roku 2002. Po raz pierwszy stało się o nim głośno w czerwcu 2004 roku, gdy uniewinnił kilku oficerów wojsk powietrznodesantowych, których oskarżano o zamordowanie w 1994 roku dziennikarza gazety „Moskowskij Komsomolec” Dmitrija Chołodowa. Chołodow zajmował się problemami korupcji w armii.

Zabójstwo Politkowskiej - to jedna z najgłośniejszych w ostatnich latach zbrodni w Rosji - pisze agencja RIA-Nowosti.

Anna Politkowska - wybitna dziennikarka, obrończyni praw człowieka i autorka książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina - została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego moskiewskiego domu, gdy czekała na windę.

O udział w jej zabójstwie oskarżone zostały trzy osoby: Siergiej Chadżikurbanow, Dżabrail i Ibrahim Machmudowowie. Przeciwko czwartemu podejrzanemu, Pawłowi Riaguzowowi, toczy się inna sprawa; postawiono mu zarzuty nadużycia władzy i wymuszeń.

d29kd9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29kd9b