Sebyła i Pawlikowska-Jasnorzewska w serii 44
Biuro Literackie przygotowuje kolejne dwie nowe pozycje z bardzo ciepło przyjętej serii 44. Poezja polska od nowa. Pierwszą z nich jest "Seans na dnie morza" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w wyborze Marty Podgórnik, drugą "Dialog w ciemności" Władysława Sebyły pod redakcją Wojciecha Bonowicza. Książki ukażą się w styczniu i lutym przyszłego roku.
* Maria Pawlikowska-Jasnorzewska* urodziła się w 1891 roku w Krakowie. Debiutowała w 1922 roku tomem "Niebieskie migdały". Poezja była jej najbliższa, ale pisywała także dramaty, aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym - przyjaźniła się z Witkacym i skamandrytami, współpracowała z Polskim Radiem, była członkiem PEN Clubu.
Krytyka współczesna poetce często określała ją jako "mistrzynię bibelotów" i zgodnie twierdziła, że jej twórczość najlepiej pasuje "do sztambucha" oraz "zawijania karmelków". Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej bronili natomiast Lechoń, Tuwim, Żeromski, Boy-Żeleński, wreszcie Słonimski.
Komu wierzyć? "Najlepiej raz jeszcze podejść do lektury jej wierszy, których 44 miałam honor dla Państwa wybrać, spośród tych może nieco mniej znanych, a zatem mniej naznaczonych stygmatem 'wierszy do kręcenia papilotów przy rannej toalecie'" - zachęca Marta Podgórnik. I dodaje:
"Przekonacie się, że ta rzekoma poetka miłości w ciągłej miłosnej opresji była zarazem poetką śmierci, poetką wojny, choroby i lęku, poetką swojej niełatwej epoki, wybrzmiewającej w jej wierszach złowieszczo i jeżeli pięknie, to z szeregiem widm, z widmem rozkładu na czele, w tle. Że wielu ma wciąż jej pisanie za stare koronki? Widać zapomnieli, jak często te chadzają w parze z arszenikiem".
Drugą nowością w serii 44. Polska poezja od nowa będzie "Dialog w ciemności" Władysława Sebyły. Wyborem tekstów zajął się Wojciech Bonowicz - poeta, laureat Gdyni, nominowany również do Nagrody Literackiej Nike za biografię księdza Tischnera. Sebyła, choć wydaje się twórcą kameralnym, jest jedną z najważniejszych postaci nurtu religijnego w polskiej poezji dwudziestowiecznej.
Przyszedł na świat w 1902 roku w Kłobucku. Od dzieciństwa był wszechstronnie uzdolniony - malował, szkicował, grał na skrzypcach. Zadebiutował w 1927 roku tomem "Modlitwa". Był redaktorem "Kwadrygi", zajmował się krytyką. Prowadził w Polskim Radiu audycję, w której omawiał poetyckie debiuty.
Poza religijnością krytycy zwracali uwagę na nawiązania do Norwida i dążenie do prostoty formalnej. Przez doświadczenia wojenne liryka Sebyły wyróżniała się pacyfizmem, jak też niepokojem i katastrofizmem. Poeta nie zdążył wywrzeć większego wpływu na polską poezję, gdyż w 1940 roku został zamordowany w Charkowie przez NKWD. Premiera "Dialogu w ciemności" pozwoli przypomnieć jego twórczość.
Obydwa tomy będą dostępne w księgarni internetowej Poezjem.pl. Znajdziecie w niej Państwo również inne publikacje z serii 44. Poezja polska od nowa: "Wiersze i dwa poematy" Adama Ważyka (w wyborze Andrzeja Sosnowskiego ), " Wykrzywiam się na ten wszechświat " Władysława Broniewskiego (w wyborze Dariusz Suski) i " Złotniejący świat " Marii Konopnickiej (w wyborze Piotra Matywieckiego).