Trwa ładowanie...

Samuel Beckett uhonorowany pośmiertnie medalem Solidarności

Samuel Beckett uhonorowany pośmiertnie medalem SolidarnościŹródło: AFP
d4ko6ho
d4ko6ho

Laureat literackiej Nagrody Nobla z 1969 roku Samuel Beckett został w poniedziałek uhonorowany pośmiertnie w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie

solidarnościowym Medalem Wdzięczności.

Medale te otrzymują obcokrajowcy, którzy wspierali Polskę w walce o demokrację w latach 80. Przyznaje je Europejskie Centrum Solidarności. Odznaczenie zostało ustanowione w 30. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność".

Urodzony w Irlandii i piszący po angielsku i francusku poeta, dramaturg i pisarz, w ostatnich latach życia przekazał wszystkie honoraria i tantiemy w złotówkach z tytułu wydania, lub* wystawienia jego sztuk w Polsce na działalność Solidarności, lub na rzecz autorów objętych zakazem druku.*

d4ko6ho

Wśród 21 uhonorowanych jest Giles Hart, w latach 80. skarbnik, a następnie sekretarz najstarszej organizacji poparcia dla NSZZ "Solidarność", utworzonej jeszcze w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej. Podobnie jak Beckett otrzymał nagrodę pośmiertnie. Hart zginął w zamachu terrorystycznym 7 lipca 2005 roku na stacji londyńskiego metra Aldgate. W parku Ravenscourt ma swoją tablicę.

Medalem Wdzięczności został także odznaczony gwiazdor muzyki pop Elton John. W 1984 roku podczas wizyty w Polsce i koncertu w Gdańsku otwarcie poparł Solidarność. Było to w czasie, gdy wielu polityków zachodnioeuropejskich po cichu pogodziło się z porażką niezależnego ruchu społecznego i związkowego w Polsce. Eltona Johna nie było na imprezie w POSK-u; Medal otrzyma na osobnej uroczystości w ambasadzie RP.

Wśród odznaczonych są także: Neal Ascherson - w latach 70. i 80. korespondent brytyjskich gazet w Polsce, Timothy Garton Ash - znany publicysta, profesor Oksfordu, który określa się jako "historyk współczesności", Julie Hykiel, kilka lat kierująca organizacją charytatywną Friends of Poland, obecnie przykuta do wózka inwalidzkiego.

Uhonorowano także działaczy trzech organizacji działających w Wielkiej Brytanii w latach 80.: Polish Solidarity Campaign (PSC) - prowadzącej skuteczny lobbing wśród brytyjskich związków zawodowych, Solidarity with Solidarity - animatora demonstracji w czasie miesięcznic stanu wojennego oraz Grupy Roboczej Solidarności, powiązanej organizacyjnie z zagranicznym przedstawicielstwem Solidarności w Brukseli.

d4ko6ho

Medale wręczył Longin Komołowski, były działacz NSZZ "Solidarność", były minister pracy i polityki społecznej oraz wicepremier w rządzie Jerzego Buzka, obecnie prezes zarządu Wspólnoty Polskiej.

Obecna na uroczystości posłanka Joanna Fabisiak podziękowała za zagraniczną pomoc, o której powiedziała, że miała wielkie znaczenie, ponieważ dzięki niej Polacy nie czuli się zapomniani i mieli świadomość, że walczą nie tylko o swoją wolność.

Z okazji wręczenia medali w POSK-u zorganizowano wystawę plansz fotograficznych ilustrującą różne formy poparcia dla Solidarności prześladowanej przez władze stanu wojennego: wiece protestacyjne, demonstracje uliczne, transporty sprzętu poligraficznego i inną pomoc rzeczową.

d4ko6ho
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ko6ho