Trwa ładowanie...
d1vzcyb

Samuel Beckett

AFP
Źródło: AFP

Pisarz, dramaturg i krytyk literacki. Wielki reformator XX-wiecznego teatru. Tworzący początkowo w języku angielskim, później we francuskim.

Studiował romanistykę w Trinity College w Dublinie, w latach trzydziestych osiedlił się we Francji, tu poznał Jamesa Joyce'a. Uczestniczył we francuskim ruchu oporu. Przedstawiciel awangardowego teatru absurdu. Twórczość utrzymana w klimacie skrajnego pesymizmu wynikającego z cywilizacji współczesnej i losu ludzkiego, m.in. w dramatach: Czekając na Godota (1952, wydanie polskie 1956), Końcówka (1957, wydanie polskie w tymże roku), powieści Molloy (1951, wydanie polskie 1983). Często mieszał groteskę, farsę i parodię z głęboką refleksją nad tragizmem egzystencji. Poruszał temat bezsensu istnienia.

Nadto przekłady: Pisma prozą (1982), Dzieła dramatyczne (1988), Teatr. Czekając na Godota i inne(1973), Nowele(1958), Watt (1993). Nagrodzony literacką Nagrodą Nobla w 1969 roku.

Samuel Beckett
Data urodzenia

12.04.1906

Miejsce urodzenia

Foxrock, Irlandia

Data śmierci

31.12.1988

Bibliografia
d1vzcyb

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb
d1vzcyb
d1vzcyb
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj