Propagowanie przekonania, że różnorodność wypowiedzi to najważniejsze prawo obywatelskie i podstawowy fundament demokratycznego państwa - to główny cel rozpoczynających się IV Dni Wolnego Słowa.
Organizatorem dni jest Stowarzyszenie Wolnego Słowa, zrzeszające uczestników opozycji antykomunistycznej z czasów PRL.
– Głównym przesłaniem naszych Dni Wolnego Słowa jest próba utrwalenia tradycji opozycji antykomunistycznej. Tak jak niektóre piosenki, zdania, wiersze dotyczące Powstania Warszawskiego weszły na trwałe do skarbnicy narodowej i stanowią istotny czynnik integracji narodowej, tak samo chcielibyśmy, aby niektóre produkty wytworzone w kręgu kultury niezależnej stały się podstawą integracji społeczeństwa obywatelskiego – powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej członek Stowarzyszenia Wolnego Słowa, Jacek Szymanderski.
Jak zaznaczył, Stowarzyszenie chce się też przyczynić do tego, by Warszawa stała się ważnym w Europie Środkowej centrum obchodów rocznic, dotyczących walki o wolne słowo i walki z systemem totalitarnym.
Obchody Dni Wolnego Słowa rozpoczną się w środę otwarciem w Bibliotece Narodowej w Warszawie wystawy druków niezależnych z Polski i innych krajów Europy Środkowej. Również w środę w warszawskim Domu Kultury Śródmieście przy ul. Smolnej otwarta zostanie wystawa współczesnych prac plastyków działających w opozycji antykomunistycznej w latach 1976-1989.
W czwartek w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się seminarium pt. „Książka polityczna wobec konkurencji mediów elektronicznych”.
W spotkaniu wezmą udział wydawcy, uczestniczący w Międzynarodowych Targach Książki.
Częścią obchodów Dni Wolnego Słowa będzie też konferencja naukowa pt. „Wolność słowa a demokratyczna kultura polityczna”, która odbędzie się 3 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim. Konferencję poprowadzą profesorowie Jan Malicki, Andrzej Paczkowski i Andrzej Rychard. Dni Wolnego Słowa zakończą się 4 czerwca koncertem pt. „Spotkanie po latach”.
Patronat honorowy nad obchodami Dni Wolnego Słowa objął marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Współorganizatorami są m.in.: Biblioteka Narodowa, Uniwersytet Warszawski, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Pałac Kultury i Nauki oraz Ars Polona.
Stowarzyszenie Wolnego Słowa zrzesza uczestników opozycji antykomunistycznej i podziemia solidarnościowego z okresu PRL: wydawców, dziennikarzy, pisarzy, artystów, ludzi nauki, drukarzy, redaktorów, wykładowców, działaczy związkowych i studenckich.