Trwa ładowanie...
d1gxcpx

Andrzej Paczkowski

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Andrzej Paczkowski – życiorys

Andrzej Paczkowski to absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim (rocznik 1960), gdzie kolejno obronił pracę doktorską i habilitował się (1975). Pracował w Instytucie Badań Literackich w Polskiej Akademii Nauk, w Bibliotece Narodowej, w Instytucie Historii przy PAN, wydawał materiały ”Solidarności”, do której należał. Andrzej Paczkowski udzielał się w prasie oraz w wydawnictwach podziemnych, współtworzył Archiwum Solidarności. Może się pochwalić tytułem naukowym profesora od 1991 roku, był zagranicznym stypendystą, ekspertem komisji sejmowych, wszedł w skład Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej oraz jego Rady.

Andrzej Paczkowski – książki i nagrody

Publikacje książkowe Andrzeja Paczkowskiego z zakresu historii Polski ukazują się na rynku literackim w Polsce od 1968 roku dzięki nakładowi takich oficyn, jak PWN Wydawnictwo Naukowe czy Prószyński i S-ka. Profesor publikuje m.in. wspólnie z Grzegorzem Majchrzakiem oraz Andrzejem Friszke przede wszystkim w Warszawie, ale również w Krakowie i w Paryżu.

Andrzej Paczkowski ma na koncie Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal ”Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodę Naukową KLIO, a także Nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

d1gxcpx

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gxcpx
d1gxcpx
d1gxcpx