Trwa ładowanie...

Rusza Karuzela Cooltury w Świnoujściu

Trzeci kolejny rok "pokręci" się w Świnoujściu Karuzela Cooltury. Karuzela od 22 do 24 lipca zaprezentuje się w blisko 150 wydarzeniach. Będą to m.in. spotkania autorskie, koncerty, spektakle, imprezy sportowe, naukowe; atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Share
Rusza Karuzela Cooltury w ŚwinoujściuŹródło: "__wlasne
d412s6h

Trzeci kolejny rok "pokręci" się w Świnoujściu Karuzela Cooltury. Karuzela od 22 do 24 lipca zaprezentuje się w blisko 150 wydarzeniach. Będą to m.in. spotkania autorskie, koncerty, spektakle, imprezy sportowe, naukowe; atrakcje dla dzieci i dorosłych. Jak zapowiadają organizatorzy, program będzie zróżnicowany i atrakcyjny, aby każdy mógł w nim znaleźć coś dla siebie. "Gwarantujemy, że od liczby gwiazd i wydarzeń może zakręcić się w głowie!" - przekonują na stronie internetowej wydarzenia organizatorzy. Udział w imprezie zapowiedziało ok. 80 pisarzy, polityków, dziennikarzy, ekonomistów, sportowców, artystów i celebrytów. Do Świnoujścia przyjechać mają m.in. Krzysztof Zanussi , Jacek Santorski , Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Globisz , Jan A.P. Kaczmarek, Helena Vondrackova.

Temat tegorocznego, trzeciego już Festiwalu Karuzela Cooltury - "Przemiany" - będzie się przewijał zarówno w dyskusjach, koncertach, spotkaniach.
Karuzela "kręcić" się będzie na wszystkich scenach Świnoujścia, na promach, a debaty - w wielkich namiotach przy nadmorskiej promenadzie, a także w pobliskiej miejscowości niemieckiej Ahlbeck.

Uczestnicy spotkania będą zastanawiać się nad przemianami w różnych dziedzinach. Będą szukać m.in. odpowiedzi na pytania: czy żabę można zamienić w księżniczkę, a gwiazdę popkultury w zdobywcę ośmiotysięczników? czy media kształtują kulturę? czy kultura ma wpływ na kształt debaty publicznej?

d412s6h

W zeszłym roku w imprezach w ramach Karuzeli uczestniczyło ok. 100 tys. osób - podają organizatorzy. Jej uczestników pozdrowił z Rzymu papież Benedykt XVI . Pozdrowienia te były następnie transmitowane na telebimach w Świnoujściu.

Jeden z głównych inicjatorów karuzeli Krzysztof Zanussi zapraszając na nią na stronach internetowych imprezy podkreśla, że ma ona ambicje "być myślącą zabawą i czynić myślenie czymś zabawnym i ożywiającym". Dodaje, że od dwóch lat kręci się na ziemi pogranicza - wciągając naszych unijnych sąsiadów w krąg zdarzeń, które mogą ciekawić oba, jakże odmienne, narody wspólnej Europy. "Budując program Karuzeli staramy się wznieść ponad podziały ideowe, ale nie będziemy ich zacierać - przeciwnie chcemy, żeby starcie różnych zapatrywań wniosło świeży ferment i tworzyło interesujące widowisko" - zaznacza.

Projekt pod nazwą "Karuzela Cooltury" powstał dziewięć lat temu."Nie ma dwóch kultur: niskiej i wysokiej. Są w kulturze popularnej wartości, które prowadzą do wielkich dzieł. Stąd pomysł zrobienia festiwalu, na którym spotka się to, co w kulturze wysokie, i to, co niskie" - mówił wtedy reżyser.

Przez kolejne lata nie udało się jednak do takiej imprezy doprowadzić. Organizowane były pojedyncze wydarzenia, z których najgłośniejszym był występ tancerzy breakdance w Watykanie przed Janem Pawłem II w 2004 r. Pierwszy, z prawdziwego zdarzenia, festiwal ruszył w 2009 r.

Karuzela Cooltury będzie trwać w tym roku od 22 do 24 lipca.

Organizatorami Karuzeli są Fundacja Centrum Twórczości Narodowej oraz miasto Świnoujście.

d412s6h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d412s6h