Trwa ładowanie...

Przyznano Nagrodę Literacką m.st. Warszawy

Eustachy Rylski, Jarosław Mikołajewski, Joanna Papuzińska, Magdalena Stopa i Jan Brykczyński zostali laureatami Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Tytuł Warszawskiego Twórcy przypadł Januszowi Głowackiemu. Wręczenie nagród odbyło się w piątek w stołecznym teatrze Syrena.

Przyznano Nagrodę Literacką m.st. WarszawyŹródło: PAP
d3h4q5h
d3h4q5h

* Eustachy Rylski (na zdj.), Jarosław Mikołajewski , Joanna Papuzińska , Magdalena Stopa i Jan Brykczyński zostali laureatami Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Tytuł Warszawskiego Twórcy przypadł Januszowi Głowackiemu . Wręczenie nagród odbyło się w piątek w stołecznym teatrze Syrena.*

Janusz Głowacki uhonorowany został za całokształt twórczości.

W kategorii prozatorskiej nagrodzono Na grobli Eustachego Rylskiego (Świat Książki), a w kategorii poetyckiej - tom Zbite szklanki Jarosława Mikołajewskiego (Wydawnictwo Literackie).

Wśród książek dla dzieci jurorzy wybrali Asiunię Joanny Papuzińskiej (wyd. Literatura i Muzeum Powstania Warszawskiego)
, a w kategorii edycja warszawska nagrodą uhonorowano Magdalenę Stopę i Jana Brykczyńskiego za Ostańce (Dom Spotkań z Historią).

d3h4q5h

Laureaci w poszczególnych kategoriach otrzymali po 20 tys. zł, a laureatowi nagrody za całokształt twórczości przekazano czek na 100 tys. zł.

Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy jest, w zamierzeniu inicjatorów, kontynuacją tradycji wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w latach 1926-38. Pierwszym jego laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś Leopold Staff (1938). Wśród laureatów tej nagrody są m.in. Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937).

Choć w okresie powojennym istniały w Warszawie nagrody literackie, nie było jednak konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach ich przyznawania.Zmieniło się to w roku 2008, kiedy po raz pierwszy przyznano Nagrodę Literacką Miasta stołecznego Warszawy w obecnej edycji.

d3h4q5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h4q5h