Przed ambasadą Turcji w Warszawie odbyła się pikieta Amnesty International (AI). Jej uczestnicy protestowali przeciwko ograniczeniom wolności słowa w Turcji. Przedstawiciele AI przekazali ambasadzie swój protest i postulat usunięcia z tureckiego Kodeksu Karnego artykułu 301.
– Artykuł 301 określający jako przestępstwo „poniżanie tureckości” jest często wykorzystywany do prześladowania i zastraszania pisarzy, dziennikarzy i obrońców praw człowieka, którzy krytykują sytuację w Turcji – powiedział Mateusz Laszczkowski, koordynator IA ds. Turcji.
Członkowie AI ustawili się przed ambasadą, trzymając w rękach tablice na napisem Paragraf 301. Usta zakleili sobie plastrami z napisem 301.
Z pikietującymi członkami AI spotkał się przedstawiciel ambasady tureckiej, któremu wręczono protest – raport AI dotyczący ograniczenia wolności wypowiedzi w Turcji, a także ok. 400 kartek pocztowych z wizerunkiem człowieka z opaską na ustach i napisem 301. Na kartkach tych były podpisy obywateli polskich, sprzeciwiających się ograniczaniu wolności słowa w Turcji.
– Choć wyroki z art. 301 zapadają zazwyczaj w zawieszeniu, chcemy aby artykuł prawa ograniczający wolność wypowiedzizostał usunięty – dodał Laszczkowski.
Art. 301 tureckiego KK mówi o poniżaniu tureckości i jej kluczowych instytucji. Za jego naruszenie grozi kara więzienia od sześciu miesięcy do trzech lat.
IA jest zaniepokojona tym, że sformułowania art. 301 oznaczają, iż może być stosowany arbitralnie do kryminalizowania bardzo różnych krytycznych poglądów.
W ostatnich lata wytoczono procesy na mocy art. 301 m.in. za artykuły o tożsamości Ormian, za publikowania przekładów książek o relacjach ormiańsko-tureckich, za publikowanie krytycznych wypowiedzi na temat tureckich sił bezpieczeństwa, a także za wydanie satyrycznej książki o wojsku. Jedną z osób, której na mocy art. 301 postawiono zarzuty był laureat Nagrody Nobla Orhan Pamuk .
W dniach 22-24 stycznia do Turcji z wizytą oficjalną udaje się prezydent Lech Kaczyński. Organizatorzy wtorkowej pikiety AI zapewnili, że ich akcja nie ma nic wspólnego z tą wizytą. Dodali jednak, że przekazali prezydentowi rekomendacje dla władz tureckich, jak rozwiązać problem ograniczania wolności wypowiedzi. Chcą aby porozmawiał o tym w Turcji, a także zwrócił uwagę na łamanie prawa do sprawiedliwego procesu wobec osób sadzonych na mocy prawa antyterrorystycznego.
Amnesty International jest międzynarodową organizacją pozarządową powstałą w 1961 roku, walczącą o prawa człowieka poprzez pokojowe akcje obywatelskie np. pisanie listów do rządów krajów łamiących te prawa.