Trwa ładowanie...
d1zlpje

Prof. Andrzej Półtawski nie żyje. Przyjaciel Jana Pawła II miał 97 lat

Zmarł prof. Andrzej Półtawski, filozof, etyk, powstaniec warszawski, żołnierz AK oraz bliski przyjaciel Jana Pawła II. Informacje o śmierci podała Katolicka Agencja Informacyjna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. Andrzej Półtawski nie żyje. Przyjaciel Jana Pawła II miał 97 lat
Prof. Andrzej Półtawski nie żyje. Przyjaciel Jana Pawła II miał 97 lat (PAP)
d1zlpje

Andrzej Półtawski urodził się 22 lutego 1923 r. w Warszawie. Był działaczem podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Następnie został osadzony w stalagu Altengrabow i Gross Lubars koło Magdeburga

Po II wojnie światowej ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie uzyskał też tytuł doktora (na podstawie rozprawy "Rzeczy i dane zmysłowe. Świat i spostrzeżenie u G. E. Moore’a"), a w latach 70. habilitację (na podstawie pracy "Świat, spostrzeżenie, świadomość"). W latach 1957-1970 był pracownikiem naukowym UJ, badając tam m.in. średniowieczne rękopisy Biblioteki Jagiellońskiej. Później podjął pracę na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej (ATK) w Warszawie.

ZOBACZ TAKŻE: 1 września. Mike Pence wspomina Jana Pawła II

Półtawski przez wiele lat był współpracownikiem Karola Wojtyły, gdy ten był jeszcze metropolitą krakowskim, zanim został papieżem. Należał również do Papieskiej Rady ds. Rodziny. W 1947 r. poślubił Wandę Półtawską z d. Wojtasik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1zlpje

Podziel się opinią

Share
d1zlpje
d1zlpje