Trwa ładowanie...

Proces o zabójstwo Politkowskiej - ława przysięgłych udała się na naradę

Proces o zabójstwo Politkowskiej - ława przysięgłych udała się na naradęŹródło: AFP
d3ttm07
d3ttm07

Ława przysięgłych, orzekająca o winie w toczącym się przed Moskiewskim Okręgowym Sądem Wojskowym procesie o zabójstwo dziennikarki opozycyjnej „Nowej Gaziety” Anny Politkowskiej , udała się na naradę. Nie wyklucza się, że jeszcze w czwartek wyda swój werdykt.

12-osobowa ława ma odpowiedzieć na 20 pytań, które postawił jej sędzia Jewgienij Zubow. Postępowanie sądowe trwało od 19 listopada 2008 roku.

Anna Politkowska - wybitna dziennikarka, obrończyni praw człowieka i autorka książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina – została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego moskiewskiego domu, gdy czekała na windę.

O udział w zabójstwie Politkowskiej oskarżone zostały trzy osoby: Siergiej Chadżikurbanow, Dżabrail Machmudow i Ibrahim Machmudow.

d3ttm07

Na ławie oskarżonych zasiadł także Paweł Riaguzow. Odpowiadał jednak za inne czyny. Postawiono mu zarzuty nadużycia władzy i wymuszenia 10 tys. dolarów w innej sprawie. Jego współoskarżonym był Chadżikurbanow, były oficer MSW. Prokuratura Generalna połączyła oba postępowania.

To właśnie z powodu Riaguzowa, podpułkownika FSB, proces toczył się przed sądem wojskowym.

Według aktu oskarżenia, Chadżikurbanow był organizatorem zabójstwa, a Dżabrail i Ibrahim Machmudowowie - jego wspólnikami i pomocnikami bezpośredniego wykonawcy. Za zabójcę uważany jest ich starszy brat, 34-letni Rustam Machmudow. Jest on wciąż na wolności; nie wyklucza się, że ukrywa się za granicą.

Początkowo o współudział w mordzie podejrzewano też Riaguzowa. Mówiono, że to właśnie on przekazał Chadżikurbanowowi adres Politkowskiej .

Bracia Machmudowowie to Czeczeni. Rosyjskie media podają, że są związani z jednym z czeczeńskich gangów w Moskwie, kierowanym przez Choż-Ahmeda Nuchajewa. „Nowaja Gazieta” utrzymuje, że co najmniej jeden z braci jest tajnym współpracownikiem FSB i że jego oficerem prowadzącym był Riaguzow.

d3ttm07

Prokuratura Generalna nie ustaliła, kto kazał zabić dziennikarkę. Przekazała tylko, że krąg podejrzanych o zlecenie zabicia Politkowskiej obejmuje 3-5 osób. Prokurator generalny Jurij Czajka oznajmił swego czasu, że za zabójstwem stoją przeciwnicy Kremla za granicą, chcący zdestabilizować sytuację polityczną w Rosji.

Sam Putin określił zbrodnię mianem obrzydliwej. Jednocześnie zauważył, że Anna Politkowska swoją śmiercią wyrządziła (Rosji) większą szkodę niż swoimi publikacjami.

d3ttm07
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ttm07