Trwa ładowanie...

Prezydent podziękował ks. Bonieckiemu i środowisku Tygodnika

Prezydent Bronisław Komorowski podziękował ks. Adamowi Bonieckiemu i środowisku skupionemu wokół "Tygodnika Powszechnego" m.in. za odwagę w kreowaniu debaty publicznej. "Tygodnik jest potrzebny w dalszym ciągu, jest potrzebny także ks. Boniecki" - zaznaczył.

Prezydent podziękował ks. Bonieckiemu i środowisku TygodnikaŹródło: Materiały prasowe
d2dx1s4
d2dx1s4

Prezydent Bronisław Komorowski podziękował ks. Adamowi Bonieckiemu i środowisku skupionemu wokół "Tygodnika Powszechnego" m.in. za odwagę w kreowaniu debaty publicznej. "Tygodnik jest potrzebny w dalszym ciągu, jest potrzebny także ks. Boniecki " - zaznaczył.

Prezydent wraz z małżonką uczestniczył w Krakowie w uroczystości wręczenia Medali św. Jerzego przyznawanych przez "Tygodnik Powszechny". Laureatami tegorocznej nagrody są dominikanin o. Ludwik Wiśniewski i historyk idei prof. Jerzy Jedlicki . Podczas uroczystości odbył się także benefis ks. Adama Bonieckiego , który z końcem marca odchodzi na emeryturę z funkcji redaktora naczelnego czasopisma. Stanowisko to obejmie jego dotychczasowy zastępca Piotr Mucharski .

"Możemy dzisiaj wspólnie podziękować ks. Adamowi Bonieckiemu , możemy razem podziękować z wszystkimi, z całym państwem, całym narodem, bo taki jest przywilej prezydenta, że może i odznaczać, i dziękować w imieniu nas wszystkich" - mówił Komorowski po odznaczeniu księdza Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jak podkreślił, podziękowania nie są skierowane tylko do ks. Bonieckiego , ale "także pod adresem wielkiego dzieła" jakim jest "Tygodnik Powszechny". "Niełatwo jest pracować w tak niezwykłym środowisku, w tak niezwykłej instytucji, o której chyba słusznie mówiono, że była czymś absolutnie niezwykłym między Łabą a Władywostokiem" - zaznaczył prezydent. Przypomniał, że środowisko to współkształtowało papieża Jana Pawła II .

d2dx1s4

Komorowski podziękował środowisku Tygodnika "za odwagę w formułowaniu myśli, w dawaniu odpowiedzi na pytania, które gdzieś nas tam zawsze nurtowały"."Chcę podziękować za to, że całe środowisko kształtując samo siebie, kształtowało dwa polskie pokolenia w tym także to, które zdołało odzyskać wolność, zbudować demokrację" - podkreślił.

Jak dodał, temu pokoleniu udało się zmodernizować i zmienić Polskę wedle wzorców i wyzwań świata zachodniego "zachowując jednocześnie to, co jest niebywałą wartością: poczucie siły w związku z tradycją, światem wiary". "Udało się zmienić polskę zachowując to, co było fundamentem naszego narodu przez tysiąc lat" - mówił Komorowski.

Prezydent podziękował także za formułowanie nowych wyzwań w wolnej, demokratycznej ojczyźnie. "To równie niezwykle ważne i równie niezwykle trudne wyzwanie, któremu Państwo sprostaliście i ks. Adam Boniecki i tego samego życzę następnemu redaktorowi naczelnemu Tygodnika Powszechnego" - mówił.

Jak podkreślił, "Tygodnik Powszechny jest potrzebny w dalszym ciągu, jest potrzebny także ks. Adam Boniecki ". "Chciałem wyrazić nadzieję, że ks. Adam Boniecki będzie dalej obecny nie tylko na łamach Tygodnika Powszechnego, że będzie także obecny w żywej, ważnej, czasami w bardzo odważnej debacie, która przecież w Polsce się nie skończyła" - mówił prezydent.

d2dx1s4

Ks. Boniecki w swoim wystąpieniu powiedział, że nie żegna się z redakcją "Tygodnika Powszechnego", a jedynie ustępuje z fotela redaktora naczelnego. Zapowiedział dalszą współpracę z czasopismem już jako jego publicysta. "Mówię do zobaczenia przy lekturze następnego numeru Tygodnika" - zapowiedział.

Dodał, że jego odejście z funkcji jest normalną wymianą pokoleń a swojemu następcy Piotrowi Mucharskiemu życzył, żeby "miał dość siły i spokoju, aby godnie nieść tradycję ojców założycieli".

"Rzeczą normalną jest, że czas ci mnichu wrócić do klasztoru" - żartował ks. Boniecki . Po przejściu na emeryturę - mówił - będzie mieszkał w Zgromadzeniu Księży Marianów w Warszawie.

d2dx1s4

Ks. Boniecki wspominając swój 47-letni związek z "Tygodnikiem Powszechnym" przypomniał najważniejsze postaci tego czasopisma m.in.: papieża Jana Pawła II , redaktora naczelnego Jerzego Turowicza , publicystów i współpracowników czasopisma: Józefę Hennelową , Krzysztofa Kozłowskiego , Marka Skwarnickiego , Barbarę Skargę i abp. Józefa Życińskiego .

"Tamci ludzie tworzyli miejsce niezwykłe, które było solą w oku reżimu komunistycznego (). Tygodnik był oazą przyzwoitości i, mimo wszystko reglamentowanej, ale wolności" - mówił.

Według niego "Tygodnik Powszechny" pozostał miejscem życzliwego spotkania wiary z bezbożnym światem. "Jedną z misji tego pisma jest pokazać, że taki jest katolicyzm, jak Arka Noego, w której było miejsce dla każdego po parze" - dodał ks. Boniecki .

d2dx1s4

Podczas sobotniej uroczystości w krakowskich Sukiennicach wręczono Medale św. Jerzego przyznawane przez "Tygodnik Powszechny". W tym roku otrzymali je dominikanin o. Ludwik Wiśniewski i historyk idei prof. Jerzy Jedlicki .

Jak mówił w laudacji przewodniczący kapitule nagrody ks. Boniecki , o. Wiśniewski otrzymał nagrodę za "trwającą od lat konsekwentną walkę ze smokiem hipokryzji, to znaczy biernego udawania, że wszystko jest w porządku, kiedy w porządku nie jest".

Boniecki , nawiązując do zeszłorocznego listu o. Wiśniewskiego do nuncjusza apostolskiego o rozbiciu w polskim Kościele zaznaczył, że* laureat "przebił wielki kolorowy balon pozorów i obnażył prawdę o swoistym triumfalizmie, o gorszącym podziale Kościoła, prawdę o zatraceniu granicy między ewangelią a polityką, prawdę o nieumiejętności biskupów i kleru komunikowania ze zmieniającym się światem, prawdę o zdziwieniu, jakie w ostatnim 20-leciu budziły niektóre nominacje biskupów".*

d2dx1s4

Historyk idei prof. Jerzy Jedlicki przedstawiony został przez kapitułę nagrody jako "wytrwały strażnik i komentator inteligenckiego losu i etosu. Obrońca poniżonych i wykluczonych, czujny komentator polskich przygód z wolnością, który własnym przykładem świadczy, że cywilizacja szacunku jest możliwa".

Podczas sobotniej uroczystości w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach świętowane były też 66. urodziny "Tygodnika Powszechnego".

d2dx1s4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dx1s4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj