Trwa ładowanie...
d37q5yw

Prezentacja korespondencji Jerzego Giedroycia

d37q5yw
d37q5yw

W Kijowie zaprezentowano w piątek ukraińskie tłumaczenie książki Jerzy Giedroyc - Emigracja ukraińska. Listy 1950-1982.

- Jest to zbiór korespondencji między emigracją polską a emigracją ukraińską, który obrazuje stosunki polsko-ukraińskie poza granicami obu krajów - powiedziała obecna na prezentacji autorka opracowania Bogumiła Berdychowska.

Ukraiński intelektualista Iwan Dziuba podkreślił, że zbiór listów Giedroycia opublikowany po ukraińsku pomoże ukraińskim odbiorcom w zrozumieniu tej postaci, ważnej dla stosunków między obu krajami.

- Zainteresowanie Giedroycia Ukrainą było wynikiem świadomości znaczenia relacji polsko-ukraińskich dla przyszłości Europy - powiedział Dziuba.

d37q5yw

750-stronicowy zbiór korespondencji Giedroycia z ukraińskimi intelektualistami i twórcami emigracyjnymi ukazał się na Ukrainie cztery lata po premierze polskiej. Zawiera m.in. korespondencję redaktora paryskiej „Kultury” z Bohdanem Osadczukiem, Iwanem Koszeliwcem i Jurijem Szewelowem.

Jerzy Giedroyc (1906-2000), wydawca i publicysta, był redaktorem dwutygodnika „Bunt Młodych”, przekształconego w 1936 roku w „Politykę”. Po 1939 przebywał na emigracji. W roku 1946 założył w Rzymie Instytut Literacki; rok później wraz z nowo utworzonym pismem „Kultura” przeniósł redakcję do Maisons-Laffitte pod Paryżem. Redakcja publikowała utwory polskich pisarzy emigracyjnych, a także pisarzy mieszkających w PRL, którym cenzura uniemożliwiała wydawanie utworów w kraju.

d37q5yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q5yw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj