Trwa ładowanie...
recenzja
oprac. Jakub Zagalski
10 października 2017, 07:32

Pożegnanie z człowieczeństwem. Recenzja ''Książę nocy. Pierwsza śmierć''

Lekturę cyklu "Książę nocy" spokojnie można rozpocząć od "Pierwszej śmierci", chociaż powstała ona jako siódmy album tej serii. Dzieje się tak, gdyż Yves Swolfs przedstawił tutaj sam początek historii Kergana. Czytelnicy, którzy wcześniej nie zetknęli się z "Księciem nocy", już z pierwszych kadrów dowiedzą się, że główny bohater stał się wampirem, a dalsza część komiksu odsłania przed nami powody, które pchnęły tego młodzieńca ku światu ciemności.

Pożegnanie z człowieczeństwem. Recenzja ''Książę nocy. Pierwsza śmierć''Źródło: Egmont
d1qhtpt
d1qhtpt

Zanim do tego doszło, był on wszak synem jednego z wodzów dackich i krew przelewał jedynie na polach bitew, gdzie jego plemię dzielnie stawiało opór rzymskim legionom. Możemy się przekonać, że Kergan był bez wątpienia walecznym dowódcą, ale jego odwaga nie zawsze szła w parze z rozwagą. W dodatku zwycięstwa syna wodza nad Rzymianami najwyraźniej nie wszystkimi na dworze ojca były w smak...

Trzeba przyznać, że fabuła "Pierwszej śmierci" jest zaskakująca przede wszystkim z tego powodu, że jej główną część stanowi opowieść o dworskich intrygach i spiskach, a dopiero w końcówce przeradza się ona w prawdziwy horror. Istotne jest przy tym, że Yves Swolfs potrafił całkiem przekonująco ukazać motywy członków rodziny władcy, którzy rywalizują między sobą o wpływy. Na dworze tym jest bowiem niczym w kłębowisku żmij, wszyscy próbują mieć jak najwięcej władzy tylko dla siebie. Z jednej strony obserwujemy ambitnego Kergana marzącego o zajęciu tronu, z drugiej zaś starzejącego się, ale nadal lubieżnego ojca, który zarazem pragnie wszystko i wszystkich kontrolować. Kluczową postacią okaże się jednak ponętna macocha Kergana, która chce zapewnić sukcesję własnemu synowi i w tym celu jest gotowa dosłownie na wszystko. Nic dziwnego więc, że cała historia jest naprawdę przesycona namiętnościami i jesteśmy świadkami wielu dramatycznych wydarzeń. Najbardziej zadziwiające jest w sumie to, że momentami wręcz współczujemy głównemu bohaterowi, który przecież w końcu dokonał straszliwego wyboru (a wiemy przecież o tym już od początku komiksu!).

Wszystko to sprawia, że "Pierwsza śmierć" może przypaść do gustu nie tylko wielbicielom horrorów, ale także osobom, które mają ochotę na rozgrywającą się w starożytnej scenerii opowieść o brutalnej rywalizacji o władzę, której towarzyszy też poruszająca historia miłosna. Tak naprawdę jedynym mankamentem albumu jest pewna przewidywalność fabuły, bo przecież cały czas mamy świadomość, że po prostu wszystko musi się źle skończyć. Przynajmniej częściowo rekompensuje to jednak warstwa graficzna, bo Yves Swolfs rysuje znakomicie i poszczególnymi kadrami można się naprawdę długo delektować. W każdym razie "Pierwsza śmierć" powinna stanowić dla czytelników całkiem dobrą zachętę do zapoznania się z dalszymi losami Kergana.

Ocena: 7/10

Marcin Mroziuk

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj