Trwa ładowanie...

Powtarzany gest odejścia

Powtarzany gest odejściaŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

Książę poetów żegna ukochane miasto zapraszają w labirynty tradycji filozoficznej, religijnej, a przede wszystkim poetyckiej. Są pełne refleksów, odblasków i ech, pośród których iskrzą "skrzydlate" myśli, sentencje, cytaty oraz aluzje. Zestawienie tych wierszy z biografią autora zastanawia, a nawet niepokoi. Lecz nie dlatego, iż tonację nadaje im tragizm. Jest on bowiem wygasły, epicko obezwładniony i zrównoważony elegijnym nastrojem przemijania. Krzysztof Ćwikliński , który jest człowiekiem w średnim wieku, parokrotnie powtarza za starymi poetami gest odejścia. Pytanie, które nasuwa się podczas lektury tych wyznań, dotyczy źródeł opisywanego stanu wyczerpania, zmęczenia, a może rozczarowania; tego, co poprzedziło przełom i zamknęło pewien etap życia i twórczości, a co pozostało nienazwane. Czytając tę poezję można oczywiście poprzestać na delektowaniu się wyłącznie kunsztem języka Ćwiklińskiego , ale pytań bez
odpowiedzi nie da się uśpić piękną formą
. Trudno więc spodziewać się, by podziw zamknął czytelnikowi drogę prowadzącą w głąb i stał się ostatecznym celem fascynującej wędrówki przez wersy i zwodnicze drogowskazy przerzutni.

Krzysztof Ćwikliński ukończył filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1986 roku jest pracownikiem tej uczelni w Zakładzie Literatury Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego. Zastępca redaktora naczelnego kwartalnika literackiego „Teka”. Krzysztof Ćwikliński zajmuje się krytyką literacką i historią literatury. Jako poeta debiutował w 1979 roku na łamach tygodnika „Czas”.

Opublikował tomiki poezji: Miejsce po odejściu (1983), Listopad biskupa Jansena (1986), Sztuka ucieczki (1987), Teka miedziorytów (1989), Królewiec i inne wiersze (1992), Morze Śródziemne (1992), Kropelka krwi(1999).

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj