Ostre cięcia to zbiór trzynastu opowiadań autorstwa Joego Abercrombiego, których wspólny mianownik stanowi miejsce akcji - świat znany z kart Pierwszego Prawa oraz trzech kolejnych powieści autora. I o ile w przypadku Zemsta najlepiej smakuje na zimno, Bohaterów czy Czerwonej krainy każdą z powieści dało się czytać niezależnie i bez znajomości trylogii, to tym razem czytelnik nieznający wszystkich sześciu powieści sporo straci z wymowy większości zebranych w tomiku opowiadań.
Teksty wchodzące w skład Ostrych cięć podzielić można na dwie grupy. Pierwszą stanowią opisy wydarzeń jedynie wspominanych w powieściach, poprzedzających ich akcję lub późniejszych. I tak podziwiać możemy ostatnie chwile sprawności pułkownika Glokty w otwierającym zbiór opowiadaniu Piękny drań, pominięte kadry z poczynań Węża Tallinsu z Zemsta najlepiej smakuje na zimno w opowiadaniu W niewłaściwym miejscu, w niewłaściwym czasie, skutki uboczne wojny Unii z Północą we Wczoraj, niedaleko wioski zwanej Barden czy początki szaleństwa Logena Dziewięciopalcego i zarazem wojny na Północy w Stworzyłem potwora. Do tej grupy należy także Robota głupiego, opisująca niefortunną misję grupki Północnych pod komendą Gnata. Dla czytelnika pozbawionego kontekstu, nieznającego postaci i ich historii, teksty te to po prostu scenki, posiadające wprawdzie pewną wymowę, ale, nie oszukujmy się, nieporywające i niezostające w pamięci na dłużej. Dla kogoś, kto zna materiał źródłowy, będą miały często zupełnie inne walory. Podobnie
z opisem losów Temple’a w czasie oblężenia Dagoski (Piekło), czy z ostatnimi akordami bandyckiej kariery Płoszki Południe (Też mi desperatka). Teksty te pogłębiają psychologiczne portrety znanych z Czerwonej Krainy postaci, pozwalając lepiej zrozumieć ich dylematy i motywacje. Kto wie, kim był Nicomo Cosca, ten od razu pojmie, jaki jest walor relacji zawartej w Wolności!, i będzie czerpał satysfakcję z lektury całego tekstu. Nieznającym bohatera będzie musiała wystarczyć umieszczona na samym końcu wskazówka.
Druga grupa to teksty Drobne przysługi, Ucieczka z miasta, Dobrana para, Troje to tłum i Czasy są ciężkie dla wszystkich, które łączą się w wieloletnią historię przyjaźni chyba najdziwniejszej kapłanki z prawdopodobnie najbardziej utalentowaną złodziejką Midderlandu. Obie chcą zacząć nowe życie, ale ściga je przeszłość. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że złodziejka jest beznadziejnie zakochana w osobie całkowicie niegodniej zaufania i pod wpływem uczucia podejmuje same złe decyzje. I to jest ta bardziej uniwersalna część zbioru, w której postaci czy miejsca wcześniej znane pojawiają się jedynie w tle, jako ozdobniki. Teksty opowiadają spójną, wciągającą historię, a postaci można polubić.
W sumie zatem dla czytelników znających wcześniejsze powieści Abercrombiego osadzone w Midderlandzie zbiór będzie przyjemnym uzupełnieniem i okazją do ponownego spotkania ze starymi znajomymi. Jednak zaczynania znajomości z autorem od tej pozycji zdecydowanie nie polecam - w takim przypadku od oceny należy odjąć jeden punkt. Co najmniej.