Trwa ładowanie...
d17arrz

Posłowie chcą uczcić pisarza Młodej Polski Stanisława Brzozowskiego

Sejm zajmie się uczczeniem pamięci Stanisława Brzozowskiego - myśliciela, pisarza, autora "Legendy Młodej Polski". W czwartek posłowie sejmowej komisji kultury zdecydowali, że wystąpią w tej sprawie z inicjatywą uchwałodawczą do marszałka Sejmu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Posłowie chcą uczcić pisarza Młodej Polski Stanisława Brzozowskiego
("__wlasne)
d17arrz

Sejm zajmie się uczczeniem pamięci Stanisława Brzozowskiego - myśliciela, pisarza, autora Legendy Młodej Polski. W czwartek posłowie sejmowej komisji kultury zdecydowali, że wystąpią w tej sprawie z inicjatywą uchwałodawczą do marszałka Sejmu.

30 kwietnia mija 100. rocznica śmierci Stanisława Brzozowskiego , myśliciela i pisarza, ostro krytykującego konserwatyzm myślowy i cywilizacyjny polskiej kultury początku XX w. Brzozowski znany jest głównie jako autor Legendy Młodej Polski.

"W setną rocznicę śmierci Stanisława Brzozowskiego - filozofa, pisarza i krytyka - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej czci Jego pamięć. Wielki myśliciel, zwolennik filozofii pracy w epoce rozwijającego się kapitalizmu dążył do przemiany tożsamości polskiej i umiejscowienia jej w nowoczesnym europejskim kontekście. Przysługuje mu za to ważne miejsce w świadomości dzisiejszych Polaków" - brzmi treść uchwały, którą po krótkiej dyskusji ustalili posłowie.

d17arrz

Komisja zajęła się uczczeniem Brzozowskiego na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego." Brzozowski to postać wielowymiarowa i dlatego jego twórczość może we współczesnej Polsce stanowić punkt wyjścia do poważnej dyskusji o cywilizacyjnych celach naszego społeczeństwa" - zaznaczył minister kultury Bogdan Zdrojewski w piśmie do przewodniczącej sejmowej komisji kultury Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej.

W rozmowie z PAP historyk literatury i znawca twórczości Stanisława Brzozowskiego prof. Andrzej Mencwel powiedział, że " Stanisław Brzozowski był wybitnym myślicielem, pisarzem i krytykiem, który wywarł znaczny wpływ na kształt kultury polskiej na początku XX wieku". "Jego oddziaływanie trwało przez cały wiek dwudziesty. Wywarł ogromny wpływ na bardzo ważne, sztandarowe postaci naszego życia umysłowego i kulturalnego jak np. Marian Zdziechowski, Florian Znaniecki , Karol Irzykowski , Kazimierz Wyka , Jerzy Giedroyc , Czesław Miłosz czy Leszek Kołakowski " - mówił prof. Mencwel , który w resorcie kultury przedstawił inicjatywę uczczenia Brzozowskiego .

* Stanisław Brzozowski ps. Adam Czapiel (1878-1911) był myślicielem, pisarzem, krytykiem literackim i teatralnym okresu Młodej Polski.* W Legendzie Młodej Polski - jego najbardziej znanej pozycji - zwalczał estetyzujące i dekadenckie tendencje Młodej Polski; ponadto krytykował tradycje szlacheckie w ideologii i literaturze, prowadził m.in. kampanię przeciwko Henrykowi Sienkiewiczowi . Był także autorem głośnych powieści o problematyce społeczno-moralnej jak Wiry, Płomienie , Sam wśród ludzi.

Był twórcą oryginalnej koncepcji "filozofii czynu", rzekształconej pod wpływem marksizmu w "filozofię pracy". "Przyroda (pojmuję ją jako środowisko niezależne od woli człowieka) ignoruje wszelkie jego chęci i ich wzniosłość, szlachetność itd., zna właściwie tylko jedną moc - siłę mięśni bezpośrednią lub też uzbrojoną we wszelkie instrumenty, maszyny, jakie człowiek wytworzyć może. (...) Stąd nieuchronny wniosek - siła fizyczna przeciwstawiona przez ludzkość przyrodzie jest podstawą wszelkich ideałów" - pisał Brzozowski w jednym z listów do Salomei Perlmutter.

Od kilku lat Stanisław Brzozowski jest patronem lewicowej Krytyki Politycznej."Przywrócenie polskiej świadomości publicznej życia i myśli Brzozowskiego , być może największego Polaka początku XX wieku, stanowi poważne wyzwanie intelektualne i moralne początku wieku XXI. Jako środowisko Krytyki Politycznej podejmujemy to wyzwanie w pełni świadomie" - pisał Michał Sutowski w tekście Brzozowski: nasz współczesny.

d17arrz

Podziel się opinią

Share

d17arrz

d17arrz