Polityka równości płci w praktyce - podręcznik Organizacji Narodów Zjednoczonych
Polityka równości płci w praktyce to tytuł podręcznika Organizacji Narodów Zjednoczonych, który po raz pierwszy został wydany w polskiej edycji dzięki Programowi Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Polsce we współpracy z fundacją Fundusz Współpracy.
Jak informuje UNDP, podręcznik przeznaczony jest dla polityków i polityczek, instytucji publicznych, samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych i wszystkich osób, których decyzje i działania mają wpływ na kształt życia społecznego w Polsce.
„W polskim prawie obowiązuje równouprawnienie płci i zasada niedyskryminacji ze względu na płeć. Mimo to w praktyce społecznej równość kobiet i mężczyzn nie jest respektowana, a prawa kobiet nie podlegają skutecznej ochronie i z tego powodu często są łamane” – czytamy we wstępie do polskiej edycji podręcznika.
We wstępie przypomniano słowa sekretarza generalnego ONZ, Kofiego Annana, że świat stopniowo zaczyna rozumieć, że nie ma skuteczniejszej polityki ukierunkowanej na rozwój, zdrowie i edukację niż wspieranie kobiet i dziewcząt w osiąganiu równego statusu z mężczyznami.
Publikacja wskazuje co jest celem polityki równościowej w sektorach kluczowych dla funkcjonowania społeczeństwa, m.in. gospodarce, rządzeniu, pracy, edukacji, zdrowiu, ubóstwie, prawach człowieka, nauce, środkach masowego przekazu, ochronie środowiska oraz polityce obronnej. Książka pokazuje w jaki sposób możliwe jest mierzenie postępu w realizacji polityki i za pomocą jakich argumentów można lobbować za polityką równościową.
Książka zawiera też m.in. słowniczek podstawowych terminów i pojęć dotyczących polityki równości płci oraz spis polskich publikacji, materiałów i stron internetowych związanych z równością płci. Podręcznik dostępny jest w wersji elektronicznej, na stronie: www.undp.org.pl oraz www.genderindex.pl.
Publikacja ukazała się w trakcie trwających od 15 stycznia do 2 lutego obrad Komitetu ONZ ds. Eliminacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet (CEDAW) w Nowym Jorku. We wtorek rząd polski przedstawił Komitetowi raport o sytuacji kobiet w Polsce.
Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), to globalna sieć ONZ propagującą i wspierającą zmiany na rzecz równoważonego rozwoju w 166 krajach. Jest organizacją odpowiedzialną za zapewnianie państwom dostępu do wiedzy, umiejętności i zasobów pozwalających na budowanie lepszych warunków życia dla swoich obywateli.