Trwa ładowanie...

Polityka równości płci w praktyce - podręcznik Organizacji Narodów Zjednoczonych

Polityka równości płci w praktyce - podręcznik Organizacji Narodów ZjednoczonychŹródło: Inne
d3tbvsr
d3tbvsr

Polityka równości płci w praktyce to tytuł podręcznika Organizacji Narodów Zjednoczonych, który po raz pierwszy został wydany w polskiej edycji dzięki Programowi Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Polsce we współpracy z fundacją Fundusz Współpracy.

Jak informuje UNDP, podręcznik przeznaczony jest dla polityków i polityczek, instytucji publicznych, samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych i wszystkich osób, których decyzje i działania mają wpływ na kształt życia społecznego w Polsce.

„W polskim prawie obowiązuje równouprawnienie płci i zasada niedyskryminacji ze względu na płeć. Mimo to w praktyce społecznej równość kobiet i mężczyzn nie jest respektowana, a prawa kobiet nie podlegają skutecznej ochronie i z tego powodu często są łamane” – czytamy we wstępie do polskiej edycji podręcznika.

d3tbvsr

We wstępie przypomniano słowa sekretarza generalnego ONZ, Kofiego Annana, że świat stopniowo zaczyna rozumieć, że nie ma skuteczniejszej polityki ukierunkowanej na rozwój, zdrowie i edukację niż wspieranie kobiet i dziewcząt w osiąganiu równego statusu z mężczyznami.

Publikacja wskazuje co jest celem polityki równościowej w sektorach kluczowych dla funkcjonowania społeczeństwa, m.in. gospodarce, rządzeniu, pracy, edukacji, zdrowiu, ubóstwie, prawach człowieka, nauce, środkach masowego przekazu, ochronie środowiska oraz polityce obronnej. Książka pokazuje w jaki sposób możliwe jest mierzenie postępu w realizacji polityki i za pomocą jakich argumentów można lobbować za polityką równościową.

Książka zawiera też m.in. słowniczek podstawowych terminów i pojęć dotyczących polityki równości płci oraz spis polskich publikacji, materiałów i stron internetowych związanych z równością płci. Podręcznik dostępny jest w wersji elektronicznej, na stronie: www.undp.org.pl oraz www.genderindex.pl.

Publikacja ukazała się w trakcie trwających od 15 stycznia do 2 lutego obrad Komitetu ONZ ds. Eliminacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet (CEDAW) w Nowym Jorku. We wtorek rząd polski przedstawił Komitetowi raport o sytuacji kobiet w Polsce.

Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), to globalna sieć ONZ propagującą i wspierającą zmiany na rzecz równoważonego rozwoju w 166 krajach. Jest organizacją odpowiedzialną za zapewnianie państwom dostępu do wiedzy, umiejętności i zasobów pozwalających na budowanie lepszych warunków życia dla swoich obywateli.

d3tbvsr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tbvsr