Trwa ładowanie...

Polacy w Laudzie przygotowują się do obchodów Roku Miłosza

Polacy w Laudzie przygotowują się do obchodów Roku MiłoszaŹródło: PAP / Jacek Bednarczyk
d16zfna
d16zfna

Polacy z Kowieńszczyzny, z okolic Kiejdan, z dawnych terenów historycznej Laudy, gdzie urodził się Czesław Miłosz , chcą wykorzystać obchody roku wybitnego poety do popularyzacji miejsc związanych w rodziną polskiego laureata literackiego Nobla.

"Chcemy wykorzystać ten rok do popularyzacji Laudy, miejscowości związanych w rodziną Miłoszów: Wędziagoły, Serbin, Szetejń, Świętobrości, Podbrzezia i przypomnieć, że tu, na miejscowych cmentarzach spoczywają przodkowie poety" - powiedział PAP prezes oddziału Związku Polaków na Litwie w Wędziagole Ryszard Jankowski.

Z inicjatywy Jankowskiego został już wydany kalendarz " Czesław Miłosz 1911-2011. Wędziagoła - tu się zaczęło...".

"To właśnie na przykościelnym cmentarzu w Wędziagole pochowany jest dziadek poety Artur Miłosz, uczestnik powstania styczniowego, i pradziadek Andrzej Miłosz" - mówi Jankowski.

d16zfna

Kalendarz prezentuje zdjęcia kościołów związanych z rodziną Miłoszów na Laudzie, zdjęcia pomników na grobach przodków poety i ksiąg kościelnych z metrykami rodziny Miłoszów.

"Nie potrafię napisać książki, postanowiłem więc wydać kalendarz, by utrwalić pamięć, a wielu przypomnieć, że rodzina Miłoszów pochodzi właśnie stąd" - powiedział Jankowski.

W ramach obchodów Roku Czesława Miłosza Polacy z Kowieńszczyzny przygotowują też do kilku imprez. W okresie wiosennym i letnim odbędzie się tu m.in. festiwal polskiej kultury "Znad Issy" i konferencja historyczna.

"Przygotowujemy się do spotkań z gośćmi z Polski, ale nie tylko. Już pod koniec stycznia przyjedzie do nas grupa harcerzy z Wileńszczyzny, by przemierzyć szlak miłoszowski, a także szlak powstańców styczniowych" - powiedział Ryszard Jankowski.

* Czesław Miłosz urodził się Szetejniach, koło Kiejdan. W 2011 roku przypada setna rocznica urodzin polskiego poety, laureata literackiej nagrody Nobla z 1980 roku.*

Litewski parlament, podobnie jak polski Sejm, ogłosił rok 2011 Rokiem Miłosza .

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszej stronie internetowej na Facebooku: tutaj !

d16zfna
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16zfna