Trwa ładowanie...
fragment książki
oprac. Kamila Gulbicka
26 października 2019, 18:28

Po Jankowskim przyszedł czas na Rydzyka. Głuchowski i Hołub prześwietlili redemptorystę

Jakiś czas temu książka o ks. Jankowskim "Uzurpator" wzbudziła niemałą sensację. Teraz autorzy wzięli się za redemptorystę z Torunia. Spisali historię o. Tadeusza Rydzyka, którego wielomilionowe biznesy budzą wśród Polaków tyle samo podziwu, co sprzeciwu.

Po Jankowskim przyszedł czas na Rydzyka. Głuchowski i Hołub prześwietlili redemptorystęŹródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski
d1dwxqd
d1dwxqd

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Agora publikujemy fragment książki "Imperator. Sekrety ojca Rydzyka" autorstwa Piotra Głuchowskiego i Jacka Hołuby. Publikowane fragmenty pochodzą z rozdziału "Na toruńskim podwórku. Rodzi się wróg i wielkie budowle", który traktuje o planach biznesowych o. Rydzyka.

"Na toruńskim podwórku. Rodzi się wróg i wielkie budowle"

Ojciec Tadeusz ma teraz na głowie trzy wielkie budowy: ciepłownię geotermalną, muzeum i Park Pamięci. Takiego przyspieszenia inwestycyjnego nie było, odkąd zaczął przebudowę "Betlejemki”. W ruch idą setki milionów złotych. Sama kotłownia będzie kosztowała jakieś sześćdziesiąt-siedemdziesiąt, a to najmniejsze i najtańsze z nowych przedsięwzięć.

– Wreszcie, po tych dziesięciu latach zwłoki z powodu obstrukcji PO zaczęliśmy budowę – mówi jeszcze w styczniu Lidia Kochanowicz-Mańk. – Mam nadzieję, że ciepłownia zostanie oddana do użytku za rok, czyli na koniec stycznia 2020 roku. Będzie przekazywała ciepło do sieci miejskiej w Toruniu. Ogrzeje również naszą świątynię, Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej oraz muzeum, które – mam nadzieję – zaczniemy budować w tym roku.

Księgowa toruńskiego ośrodka chce, by ciepło spod ziemi ogrzało także strefę przemysłową za hotelem Walter i przystanią łodzi – budynki i hale Towimoru, Nova Trading, inne. Najważniejsze jest jednak wpięcie się w sieć Torunia. Zgodnie z prawem każdy operator sieci ciepłowniczej opartej na tradycyjnych surowcach (w przypadku Torunia jest to gaz ziemny) ma obowiązek podłączenia do niej wszystkich pobliskich źródeł energii odnawialnej – o ile takie są.

d1dwxqd

Monopolista na toruńskim rynku – francuskie konsorcjum EDF – deklarował, że rury z wodami redemptorysty oczywiście przyłączy, jeśli te wody będą odpowiednio gorące. Ojciec Rydzyk nieraz skarżył się na antenie, że Francuzi celowo wyśrubowali normy, by go nie podpinać. Ale i tu pomogło zwycięstwo Jarosława Kaczyńskiego.

Po dobrej zmianie aktywa EDF w całym kraju wykupiła Polska Grupa Energetyczna (z przeważającym udziałem Skarbu Państwa). Jej prezesem jest Henryk Baranowski, wiceminister skarbu w rządzie Beaty Szydło. Odtąd rozmowy toczą się z górki. Jeszcze w 2018 roku strony zawierają porozumienie.

PAP
Źródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski

Konkurs na samo wykonanie ciepłowni (konieczny z powodu finansowania całości z bezzwrotnych środków publicznych i preferencyjnego kredytu) wygrało konsorcjum dwóch spółek: Inżynierii Rzeszów i Energy Solutions z Tarnowa. Uzgodniona zapłata ma wynieść 61,5 miliona.

d1dwxqd

Osobno będzie budowany ciepłociąg – do sanktuarium, akademików i strefy przemysłowej w jedną stronę, a do miasta – w drugą. Dyrektor Rydzyk obiecał torunianom, że po złączeniu jego rur z rurami PGE rachunki za ogrzewanie spadną. Faktycznie jednak zmiana – jeżeli będzie – to niewielka. Dwustutysięczny Toruń, miasto zajmujące przeszło sto piętnaście kilometrów kwadratowych, zużywa orientacyjnie i średniorocznie trzysta pięćdziesiąt megawatów energii cieplnej na bieżąco. Kotłownia dyrektora będzie wytwarzała od osiemnastu do trzydziestu dwóch megawatów.

Jest jeszcze jedna kłopotliwa sprawa, o której ojciec Tadeusz stara się mówić jak najmniej. Solanka z Portu Drzewnego ma sześćdziesiąt cztery stopnie Celsjusza. Aby wpłynąć do sieci miejskiej, musi mieć ponad sto stopni. Podgrzeje ją właśnie ciepłownia, która wyemituje tyle dwutlenku węgla co czterdzieści pięć tysięcy samochodów. To wyliczenie Piotra Sadowskiego, pomysłodawcy, wykonawcy oraz pierwszego prezesa dobrze prosperującej Geotermii Grudziądz.

– Jest co najmniej dziwne, że przy takim efekcie ekologicznym inwestor uzyskał dotację w ramach ochrony środowiska – stwierdza na łamach toruńskiej "Wyborczej”. I tłumaczy, dlaczego go to dziwi. Najpierw wyjaśnia, że wykorzystywanie ciepła wód termalnych opiera się zwykle (i tak jest u Rydzyka) na tak zwanym dublecie, czyli dwóch głębokich odwiertach. Z pierwszego czerpie się ciepłą wodę, odzyskuje z niej energię i tłoczy zimną do drugiego.

d1dwxqd

– Na podstawie obserwacji ciepłowni termalnych działających w Polsce mogę potwierdzić ich efektywne działanie tylko w tych przypadkach, w których temperatura wody termalnej wynosi powyżej osiemdziesięciu stopni. Ksiądz Rydzyk niesłusznie oskarżał poprzedniego, francuskiego właściciela ciepłowni i sieci miejskiej w Toruniu (EDF), że żąda dostarczania do sieci miejskiej wody o stu trzydziestu stopniach.

To miało rzekomo utrudnić wykonanie inwestycji termalnej. Tymczasem temperatura wody grzewczej sto trzydzieści jest rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym, a w przypadku długich, rozgałęzionych miejskich sieci ciepłowniczych - taką ma Toruń - koniecznym.

Współpracownicy o. Tadeusza Rydzyka pilnują, by niepowołane osoby nie kręciły się po szkole założonej przez redemptorystę. Agencja Gazeta
Współpracownicy o. Tadeusza Rydzyka pilnują, by niepowołane osoby nie kręciły się po szkole założonej przez redemptorystę. Źródło: Agencja Gazeta, fot: Tomasz Stańczak

Sadowski wyjaśnia, dlaczego dopiero teraz o tym mówi: powodem zwłoki było utrudnione dotarcie do dokumentacji projektowej Geotermii Toruń. Teraz fachowiec "chciałby wskazać wiele negatywnych aspektów związanych z przedsięwzięciem zakonnika".

d1dwxqd

I tu mamy coś na kształt bomby! Toruńska inwestycja, w którą już wsiąkło (lub właśnie wsiąka) ponad 60 milionów złotych, jest kompletnie pozbawiona sensu. Powstała wskutek urojeń radiowych fachowców od wszystkiego, filozofów z KUL, emerytowanych teologów i ludzi, którzy widząc zapał Rydzyka, przyklaskiwali projektowi bez troski o finał. Sadowski wylicza: konstrukcja będzie niebezpieczna – grozi przeciekiem solanki do rur miejskich, co oznacza korozję, ale to pół biedy.

Inwestycja jest przede wszystkim niewydajna – aby działała, wodę muszą podgrzewać w okresie zimowym dwa kotły gazowe o łącznej mocy dwudziestu megawatów. A wydajność całej aparatury ma wynieść osiemnaście-trzydzieści dwa, z tego tylko czternaście megawatów zasili Toruń, reszta zostanie w Starym Porcie. W praktyce jest to więc geotermia na gaz i prąd, bo będzie potrzebowała jeszcze masy energii elektrycznej. Zwykłą ciepłownię gazową można łatwo i bez wiercenia dziur w ziemi postawić za pół miliona za megawat. Co znaczy, że twór ojca Tadeusza jest nie tylko nieekologiczny, energochłonny, nieefektywny, ale także – dwukrotnie przepłacony.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Mało tego – wygląda na to, że ksiądz strzelił sobie w stopę. Kotły gazowe podgrzewające nie dość ciepłą wodę spod ziemi będą żarły ponad dwa tysiące metrów sześciennych gazu na godzinę. Dla powstających spalin trzeba wybudować dwa kominy, każdy o wysokości przynajmniej czternastu metrów (pięć pięter). Odprowadzane gazy będą emitować hałas. To, w połączeniu ze wspomnianą już masą wypluwanego przez ciepłownię dwutlenku węgla, sprawia, że – ostatni cytat z Sadowskiego – "…w sąsiedztwie ciepłowni – kotłowni gazowej nie jest możliwe ustanowienie strefy uzdrowiskowej”.

Bardziej logiczne i gospodarne byłoby zasilanie cieplne Centrum Polonia in Tertio Millennio z sieci miejskiej, a nie odwrotnie. Tylko że wtedy to kapłan musiałby płacić PGE, nie zaś PGE – jemu.

d1dwxqd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dwxqd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj