Trwa ładowanie...

Pisarze wreszcie zaczęli zarabiać

Pisarze wreszcie zaczęli zarabiaćŹródło: Inne
d2ds9e6
d2ds9e6

Według informacji "Rzeczpospolitej" zaliczka Ryszarda Kapuścińskiego za Podróże z Herodotem wyniosła ok. 200 tys. zł. Norman Davies za Powstanie '44 dostał ponad 500 tys. zł.

Już nie płaci się od arkusza, lecz od sprzedanych egzemplarzy, i nikogo nie dziwi, że gwiazdy dużo kosztują. Wielki ruch na rynku praw autorskich zapoczątkował Jerzy Pilch, który podpisał pod koniec 2003 roku lukratywną umowę z Bertelsmannem na Miasto utrapienia i na kolejne książki. Za 200 tys. zł Pilch porzucił krakowskie Wydawnictwo Literackie, w którym publikował wszystkie swoje ostatnie książki, w tym Pod Mocnym Aniołem - powieść, za którą dostał prestiżową nagrodę literacką Nike.

Wydawcy coraz bardziej zabiegają o uznane przez czytelników nazwiska. O prawa do nowej książki Kapuścińskiego zabiegało wielu wydawców, w tym także Bertelsmann. Dlaczego wygrał Znak? - Powodów jest kilka - mówi Czesław Apiecionek, agent literacki Ryszarda Kapuścińskiego. - Przede wszystkim Znak zagwarantował wielką kampanię promocyjną i ogromny początkowy nakład - 100 tys. egz. Dla autora jest to książka szczególnie ważna, po części autobiograficzna. Bardzo zależało mu na tym, by dotarła do jak największej liczby czytelników. Zaręczam, że sprawy finansowe były drugorzędne - zapewnia Apiecionek.

d2ds9e6

Żaden inny wydawca nie wprowadził w ciągu ostatnich dwóch lat tyle książek na listy bestsellerów co Znak - informuje gazeta.

Na świecie prawa do książek najpoczytniejszych pisarzy posiada zwykle kilka firm. Dla przykładu, ponad 80% miejsc na amerykańskich listach bestsellerów obsadza co roku pięć oficyn: Random House, Penguin Putnam, Simon & Schuster, HarperCollins i Time Warner. W Polsce jest inaczej, ale to się będzie zmieniać. Kto ma duże pieniądze, ten zwykle skupia literacką śmietankę. Pisarze niechętnie mówią o pieniądzach, ale umowy wydawnicze negocjują jak wytrawni biznesmeni.

d2ds9e6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ds9e6