Trwa ładowanie...
dcer8q4

Norman Davies

PAP/Andrzej Rybczyński
Źródło: PAP/Andrzej Rybczyński

Studiował historię w Magdalen College w Oxfordzie, w Grenoble, w Perugii i w University of Sussex. Doktoryzował się na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Od 1971 roku pracuje jako wykładowca, a od 1985 roku - profesor zwyczajny School of Slavonic and East European Studies Uniwersytetu w Londynie. Jest członkiem korespondentem Akademii Umiejętności w Krakowie.

Kilka lat temu przeszedł na wcześniejszą emeryturę i poświęcił się pisaniu książek. Jest autorem takich dzieł historycznych jak: Boże Igrzysko. Historia Polski, Orzeł Biały - czerwona gwiazda. Wojna polsko-sowiecka 1919-1920, Europa, Mikrokosmos, Wyspy.

Dzięki książce prof. Daviesa Boże Igrzysko Polska przestała być dla ludzi na Zachodzie jednym z anonimowych krajów komunistycznych. Brytyjski historyk pisał o dziejach Polski często, rzetelnie i z dużą życzliwością. Słynna jest przygoda Daviesa z uniwersytetem w Stanford, na którym starał się o profesurę. Profesury nie otrzymał, a zarzuty dotyczyły rzekomego "polonofilstwa" historyka.

Davies jest związany z Krakowem także dlatego, że stąd pochodzi jego żona. Prof. Davies na stałe współpracuje z wydawnictwem Znak. Jest honorowym obywatelem Krakowa, Lublina i Wrocławia. Doktoraty honoris causa otrzymał od uniwersytetów: w Sussex, Jagiellońskiego, Gdańskiego, Marii Curie-Skłodowskiej i Warszawskiego. Jest honorowym członkiem Związku Powstańców Warszawskich.

Wraz z żoną Marią mieszka w Oksfordzie. Ma dwóch synów, Daniela i Christiana.

dcer8q4

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcer8q4
dcer8q4
dcer8q4