Trwa ładowanie...
d2ijdab
11-02-2014 00:00

Neapol '44. Pamiętnik oficera wywiadu z okupowanych Włoch

książka
Oceń jako pierwszy:
d2ijdab
Neapol '44. Pamiętnik oficera wywiadu z okupowanych Włoch
Tytuł oryginalny

Naples '44

Rok wydania
Autorzy
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Norman Lewis trafił do Włoch jako oficer komórki brytyjskiego wywiadu dołączonej do sztabu Amerykańskiej Piątej Armii. Młody Brytyjczyk nie spodziewał się, że rok później będzie wyjeżdżał z dziennikiem pełnym wspomnień o niezwykłym mieście i jego mieszkańcach.

Kiedy Lewis przybył do Neapolu, sytuacja – podobnie jak w reszcie kraju – poważnie się komplikowała. Kampania włoska trwała, Mussolini nie zamierzał się poddać, alianci wszędzie tropili faszystów, a cywile musieli zmierzyć się z problemami wojennej codzienności. Brakowało żywności, mafia rosła w siłę, a czarny rynek był jedynym ratunkiem dla głodnego miasta. Jednak neapolitańczycy, dla których jedzenie było ważniejsze nawet od miłości, wykazywali niezwykłą zdolność radzenia sobie w każdej sytuacji. W dniach poprzedzających wyzwolenie wyjedli wszystkie tropikalne ryby z miejskiego akwarium, a kiedy w nielegalnym obrocie pojawił się makaron, zorganizowali wyścigi w jedzeniu spaghetti.

Dziennik z rocznego pobytu młodego Anglika w Italii to galeria nietuzinkowych postaci i zapis niezwykłych zdarzeń z miasta, w którym ludzie pomimo wojny i okupacji żyli pełnią życia.

Neapol '44. Pamiętnik oficera wywiadu z okupowanych Włoch
Numer ISBN

978-83-7536-569-6

Wymiary

125x195

Gatunek

Historia powszechna

Oprawa

3

Liczba stron

216

d2ijdab

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ijdab
d2ijdab
d2ijdab