Trwa ładowanie...

Piotr Gliński powołał Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zainaugurował działalność Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Patronami są Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski.

Share
Piotr Gliński zainaugurował działalność Instytutu Dziedzictwa Myśli NarodowejPiotr Gliński zainaugurował działalność Instytutu Dziedzictwa Myśli NarodowejŹródło: PAP, fot: PAP/Mateusz Marek
d2b9i40

W czwartek 25 czerwca w Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się uroczyste powołanie Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego (IDMN). Sama instytucja została powołana już w lutym, a pandemia koronawirusa opóźniła oficjalny wybór Rady.

Utworzenie IDMN już kilka miesięcy temu zapowiedzieli prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, oraz prof. Jan Żaryn, historyk, badacz dziejów ruchu chrześcijańsko-narodowego

Jak przyznał Gliński, który był obecny na powołaniu, "Rada Programowa składa się z wybitnych postaci, które są postaciami niekiedy symbolicznymi, z wielkimi zasługami dla właśnie owego dziedzictwa, dla ruchu narodowego i chrześcijańsko-demokratycznego".

- Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej został powołany nieprzypadkowo; to jest pewna powinność i zadośćuczynienie wobec tego fragmentu polskiego dziedzictwa narodowego, który był szczególnie prześladowany i zapomniany - powiedział Gliński.

d2b9i40

- Rada, która jest ciałem dość istotnym, bo ono ma nie tylko doradzać i wspierać funkcjonowanie Instytutu, ale także jest pewnym symbolem odnoszącym się właśnie do dorobku myśli narodowej czy chrześcijańsko-demokratycznej. Polska musi dbać o różne skrzydła, o różne fragmenty swojego dziedzictwa intelektualnego, politycznego, społecznego - dodał.

IDMN, którego dyrektorem będzie prof. Żaryn, ma na celu upamiętnienie dziedzictwa i historii polskiej myśli politycznej ze szczególnym uwzględnieniem myśli konserwatywnej, chrześcijańsko-demokratycznej i narodowej.

Żaryn zapowiedział utworzenie Funduszu Patriotycznego z inicjatywy rządu. Ma gromadzić środki na rzecz inicjatyw naukowych, edukacyjnych z obszaru katolicyzmu społecznego oraz dziedzictwa obozu narodowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2b9i40
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b9i40
d2b9i40