Piotr Gliński powołał Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej
Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zainaugurował działalność Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Patronami są Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski.
W czwartek 25 czerwca w Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się uroczyste powołanie Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego (IDMN). Sama instytucja została powołana już w lutym, a pandemia koronawirusa opóźniła oficjalny wybór Rady.
Utworzenie IDMN już kilka miesięcy temu zapowiedzieli prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, oraz prof. Jan Żaryn, historyk, badacz dziejów ruchu chrześcijańsko-narodowego
Jak przyznał Gliński, który był obecny na powołaniu, "Rada Programowa składa się z wybitnych postaci, które są postaciami niekiedy symbolicznymi, z wielkimi zasługami dla właśnie owego dziedzictwa, dla ruchu narodowego i chrześcijańsko-demokratycznego".
- Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej został powołany nieprzypadkowo; to jest pewna powinność i zadośćuczynienie wobec tego fragmentu polskiego dziedzictwa narodowego, który był szczególnie prześladowany i zapomniany - powiedział Gliński.
- Rada, która jest ciałem dość istotnym, bo ono ma nie tylko doradzać i wspierać funkcjonowanie Instytutu, ale także jest pewnym symbolem odnoszącym się właśnie do dorobku myśli narodowej czy chrześcijańsko-demokratycznej. Polska musi dbać o różne skrzydła, o różne fragmenty swojego dziedzictwa intelektualnego, politycznego, społecznego - dodał.
IDMN, którego dyrektorem będzie prof. Żaryn, ma na celu upamiętnienie dziedzictwa i historii polskiej myśli politycznej ze szczególnym uwzględnieniem myśli konserwatywnej, chrześcijańsko-demokratycznej i narodowej.
Żaryn zapowiedział utworzenie Funduszu Patriotycznego z inicjatywy rządu. Ma gromadzić środki na rzecz inicjatyw naukowych, edukacyjnych z obszaru katolicyzmu społecznego oraz dziedzictwa obozu narodowego.
Trwa ładowanie wpisu: twitter