Trwa ładowanie...

Piotr Gliński o wsparciu artystów. 20 mln zł na kulturę w internecie

Piotr Gliński opowiedział o rozwiązaniach, nad którymi pracuje ministerstwo na rzecz wsparcia artystów. W jednym z programów ma przeznaczyć 20 mln zł na kulturę w internecie.

Piotr Gliński o wsparciu artystów. 20 mln zł na kulturę w internecieŹródło: East News
d1nerqp
d1nerqp

Podczas konferencji prasowej, 11 marca, na temat zagrożenia koronawirusem wypowiedzieli się ministrowie rządu, w tym Minister Kultury, Piotr Gliński. - Rząd zdecydował o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury: teatrów, oper, muzeów, kin i sieci kinowych, szkół i uczelni artystycznych różnych szczebli – powiedział.

- Od czwartku (12 marca) zaprzestaną działać w obszarze, który dotyczy gromadzenia się dużych ilości osób – uzupełnił minister. Rozporządzenie zostało wprowadzone w życie. Artyści zostali na pewien (bliżej nieokreślony) czas bez możliwości kontaktu z odbiorcami, a przede wszystkim, bez pracy.

Zobacz wideo: Koronawirus w Polsce. Wicepremier Piotr Gliński mówi o "tarczy" dla pracowników kultury

Znaleźli się w podobnie trudnej sytuacji, jak przedsiębiorcy i pracownicy z innych gałęzi gospodarki. Rząd wraz z wprowadzeniem kwarantanny zapowiedział, że wdroży także tzw. tarczę ochronną, która w różny sposób, także finansowy, ma pomóc im przetrwać trudny czas.

d1nerqp

Minister Kultury, goszcząc w "Salonie politycznym Trójki" 26 marca, opowiedział w jaki sposób ministerstwo ma zamiar pomóc artystom. - Twórcy kultury będą mogli liczyć na wsparcie nie tylko w ramach tarczy antykryzysowej – zaznaczył.

Minister zapowiedział dodatkowe wsparcie twórców poprzez przekazanie 20 mln zł na kulturę w internecie. Podkreślił, że to jedna z dodatkowych form pomocy, dzięki którym twórcy będą mogli otrzymać dofinansowanie i zapłatę za swoją pracę. Środki mają zostać rozdysponowane w formie konkursu.

- To pieniądze, które chcemy przeznaczyć na najróżniejsze projekty, które będą zgłaszane. Wszelka działalność artystyczna, związana z kulturą, którą można realizować w internecie, będzie wspierana z tego programu. Generalnie definicja będzie bardzo szeroka i zasady tego konkursu grantowego też będą bardzo liberalne i szerokie – tłumaczył na antenie Trójki.

Podkreślił, że formę pomocy "można bardzo szybko i bezpiecznie zorganizować". Dodatkowo zaznaczył, że działaniami "tarczy antykryzysowej", są objęci przedsiębiorcy, w tym także przedsiębiorcy związani z kulturą. Podsumowując wątek wsparcia kultury w rozmowie, wyjawił, że to nie wszystkie rozwiązania, nad którymi pracuje ministerstwo.

- Planujemy także duży konkurs po epidemii. Rekompensacyjny, by umożliwić artystom odrobienie czasu bezczynności czy niemożności realizowania swoich projektów – dodał.

d1nerqp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nerqp