Trwa ładowanie...

Pierwszy audiobook o sztuce

Forma audio dla książki „Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa” umożliwia poznanie sztuk plastycznych za pomocą całkiem innego zmysłu – słuchu

Pierwszy audiobook o sztuceŹródło: AKPA
d1gosve
d1gosve
Artyści naprawdę mówią, chociaż nie swoimi głosami. „Wywiady z mistrzami malarstwa” - jedna z trzech części serii „Artyści mówią” - są już dostępne w formie audiobooka na portalu Audioteka.pl.

Oryginalny przewodnik po sztuce współczesnej

Forma audio dla książki „Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa” umożliwia poznanie sztuk plastycznych za pomocą całkiem innego zmysłu – słuchu. Książki w wersji papierowej pełniły niemal funkcję albumów – były pięknie ilustrowane, prezentowały obrazy artystów, z którymi przeprowadzono wywiady. Publikacja tej książki w wersji audio jest jednak również czymś zupełnie naturalnym. Istotą wywiadu jest przecież rozmowa na żywo, komunikacja werbalna bez pośrednictwa papieru. Dzięki lektorom i platformie Audioteka.pl wywiady mogły przybrać swoją naturalną, pierwotną formę.

Ten oryginalny koncept niesie za sobą pogłębianie doświadczeń poznawczych - pobudzenie wyobraźni poprzez słuch może być potęgowane przez jednoczesne podziwianie dzieła danego artysty. Taka innowacyjna kombinacja działa w obie strony – nie tylko kontemplowanie sztuki staje się mocniejsze przy jednoczesnym słuchaniu wypowiedzi autora prac, ale sam audiobook nabiera innego wydźwięku, gdy porówna się go z dziełem plastycznym. To rozwiązanie ma dostarczyć nowych wrażeń, otwierać nowe horyzonty poznania, ale także przekazywać informacje, tak jak przewodniki audio w muzeach. Z audiobooka można korzystać na urządzeniach mobilnych: telefonach komórkowych, smartfonach, tabletach czy popularnych odtwarzaczach mp3. Ułatwia to połączenie słuchania wywiadów z wizualnym odbiorem sztuki.

Idąc tym tropem, pomysłodawcy „Artyści mówią” chcą nawiązać współpracę z galeriami oraz muzeami i udostępnić audiobooka szerszej publiczności. Już samo czytanie książki wiązało się z wchodzeniem w sferę intymną artysty – poznawaniem zwierzeń. Teraz, kiedy „Wywiady z mistrzami malarstwa” są interpretowane przez znakomitych lektorów, prawie słyszymy głos artystów zza ich obrazów. Oryginalne zaproszenie jak najszerszego grona czytelników do wtajemniczenia i inspirowania się twórczością mistrzów polskiej sztuki staje się jeszcze bardziej wielowymiarowe. Pragnie stać się bliskie tym, którzy czują sztukę, a nigdy nie mogli jej zobaczyć, również niewidomym.

d1gosve

W promocję publikacji zaangażował się portal przyjazny książkom Lubimyczytac.pl. To poprzez niego czytelnicy będą mogli wysłuchać co tydzień przez jeden dzień wybranego wywiadu oraz wygrać własną pełną wersję audiobooka.

Seria „Artyści mówią” na trzech nośnikach

Na rynku dostępna jest papierowa wersja książki oraz aplikacja na iPada wydane przez Rosikon Press. W wersji papierowej opublikowano trzy tomy - wywiady z mistrzami malarstwa, grafiki oraz fotografii. Zaktualizowane wersje na iPad oraz audio zostaną udostępnione do końca roku. Przeprowadzone wywiady zatoczyły koło – najpierw wypowiedziane, pozwoliły się zapisać, by później zostać zinterpretowane przez znakomitych polskich lektorów. W autorkę publikacji wcieliła się Maria Maj, głosami artystów kobiet mówi Krystyna Czubówna, a mężczyzn Krzysztof Gosztyła.

Audiobook przygotowany przez Audiotekę.pl składa się z 25 wywiadów z wybitnymi twórcami polskiego malarstwa współczesnego, wzbogaconych o wstęp napisany przez autorkę. Każdy wywiad to odrębny rozdział, którego można słuchać osobno. Całość można kupić przez portal Audioteka.pl. Więcej informacji o publikacji pod adresem: www.artyscimowia.pl.

„Mieliśmy to szczęście, by poznać artystów osobiście i chcielibyśmy także innym dać możliwość bardziej osobistego obcowania z twórcami, wejścia za kulisy ich sztuki. To za nimi kryją się wszystkie autorskie komentarze. Oczywiście wszystko zależy od artysty, to on nadaje ton wywiadowi i mówi o tym, kim jest naprawdę, zdejmuje zasłonę ze swoich obrazów. Stąd pomysł na projekt „Artyści mówią“. – Jan Kasprzycki-Rosikoń, pomysłodawca projektu.

d1gosve
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gosve