Trwa ładowanie...
biografia

Pierwsza rosyjska biografia Jana Pawła II

Share
Pierwsza rosyjska biografia Jana Pawła IIŹródło: Inne
d38rsds

– Czy trudno być papieżem? – zapytał kiedyś Jana Pawła II korespondent dziennika „Izwiestija” w Rzymie Michaił Iljinski. – Trudno, ale można! – odpowiedział Ojciec Święty. Tę anegdotę Iljinski przytacza w swojej Ostatniej mszy, pierwszej w Rosji książce biograficznej poświęconej Janowi Pawłowi II .

Ukazała się ona w tych dniach nakładem wydawnictwa Wagrius, jednej z największych oficyn rosyjskich, i jest prezentowana na odbywających się w Moskwie 7. Międzynarodowych Targach Książki Non/Fiction.

Na 411 stronach autor, znany historyk i publicysta, kreśli portret Jana Pawła II nie tylko jako głowy Kościoła katolickiego, ale także jednej z najwybitniejszej postaci przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia.

d38rsds

Iljinski zauważa, że * Jan Paweł II przyłożył swój pierścień nie tylko do zburzenia Muru Berlińskiego* i późniejszego rozbicia systemu socjalistycznego, lecz także do przerzucenia mostów między wyznaniami i budowy nowych relacji katolików z prawosławną wspólnotą chrześcijańską, Patriarchatem Moskiewskim.

Wśród bohaterów Ostatniej mszy są m.in. Leonid Breżniew i Michaił Gorbaczow, Ronald Reagan i Zbigniew Brzeziński, Lech Wałęsa i Wojciech Jaruzelski, a także Benedykt XVI.

Wiele uwagi autor poświęca wydarzeniom w Polsce na początku lat 80. Pisze też - posiłkując się publikacjami mediów zachodnich - o zamachu na Jana Pawła II w 1981 roku oraz roli, jaką w nim odegrały służby specjalne b. ZSRR i innych państw Układu Warszawskiego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d38rsds

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38rsds
d38rsds